Na polskich rzekach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. Przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze, informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dochodzi do zalań i podtopień miejscowości. Najgorsza sytuacja jest w dorzeczu Wisły.
W poniedziałek o godzinie 7 rano w dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony był na pięciu stacjach wodowskazowych : maksymalnie w Kępie Polskiej na Wiśle o 59 cm. W Dorzeczu Odry stan alarmowy również przekorczony był w pięciu miejscach: maksymalnie w w Korzeńsku na Orlej o 44 cm oraz na 1 stacji rzek Przymorza o 9 cm.
Z kolei stan ostrzegawczy od godziny 7 rano przekroczony jest na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 28 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry oraz 1 stacji rzek Przymorza.
Ostrzeżenia hydrologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek najwyższe ostrzeżenie hydrologiczne (trzeciego stopnia) dla województwa mazowieckiego. Na Wiśle poniżej ujścia Narwii wody przekroczyły stany alarmowe.
Z kolei ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia obowiązuje w woj. lubuskim na odcinku dolnej Warty i Noteci oraz w woj. mazowieckiej u zlewni Bugu. Poziom wody w rzekach przekroczył tam stany ostrzegawcze.
IMGW wydał też ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia w woj. kujawsko-pomorskim na Dolnej Wiśle i w woj. zachodniopomorskim na Rzekach Przymorza. Stan wody rośnie tam bardzo gwałtownie.
Dorzecze Wisły
W poniedziałek stan wody w dorzeczu Wisły układa się głównie w strefie wody wysokiej i średniej, poinformował IMGW. Stan wysoki zanotowano na Brynicy, Nidzie, Kamiennej, Wieprzu, Radomce, Pilicy, większości rzek zlewni Bugu i Narwi, Bzurze, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy i Sanie.
W Dolinie Wieprza podniósł się na tyle, że odciął od świata miejscowość Kolonia Ostrów. Poziom wody na zalanej drodze przekroczył 30 centymetrów. Podobnie jest w Jeziorzanach
Dorzecze Odry
W dorzeczu Odry stan wody układa się głównie w strefie wody wysokiej. Stan średni notowano na Kłodnicy, Osobłodze, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy i Widawce oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Ślęzie, Strzegomce, Kaczawie, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej Warcie i Noteci. Stan niski zanotowano lokalnie na Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej i Strzegomce.
Rzeki Przymorza
Na Rzekach Przymorza stan wody układa się w strefie wody wysokiej. Stan niski zanotowano lokalnie na Łynie, informuje IMGW.
Lód brzegowy obserwowano na Gołdapie. Spływ kry obserwowano na Guberze. Wodę na lodzie obserwowano na Węgorapie i lokalnie na Łynie. Na Guberze zaobserwowano zator lodowy, ostrzega IMGW.
Prognoza hydrologiczna na trzy dni
Do środy włącznie IMGW przewiduje dalszy spływ wód opadowo roztopowych, miejscami powodując przekroczenia stanów ostrzegawczych, lokalnie głównie na rzekach województwa mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego i lubuskiego - stanów alarmowych.
W górnych odcinkach rzek górskich i podgórskich stany wody będą utrzymywać się w strefie wody średniej. Wzrosty przewidywane są w środkowych i dolnych biegach rzek, głównie w strefie wody wysokiej.
Ostrzeżenia przed zatorami
IMGW prognozuje też tworzenie się zatorów lodowych związanych ze spływem wód opadowo-roztopowych. Stany ostrzegawcze i alarmowe mogą być przekraczane na Wiśle powyżej zbiornika Włocławek, w zlewni Narwi i Bugu oraz na rzekach Przymorza na wschód od Wisły.
W zachodniej części kraju, w dorzeczu Odry, zatory wystąpią tylko lokalnie i nie powinny mieć wpływu na warunki hydrologiczne.
Prognoza meteorologiczna a zagrożenia hydrologiczne
Meteorolodzy IMGW nie przewidują intensywnych opadów deszczu, które mogyłby pogorszyć sytuacje hydrologiczną w kolejnych dniach. Ponadto zawartość wody w zanikającej pokrywie śnieżnej jest niewielka i nie powinna mieć istotnego wpływu na kształtowanie się stanów wody w rzekach.
Synoptycy przewidują też spadki temperatury poniżej zera, co wpłynie na wydłużenie czasu spływu wód roztopowych.
Autor: mm/mj / Źródło: IMGW, TVN Meteo, TVN24