Synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński przewiduje, że najbliższe dni przyniosą nieco chłodniejszą aurę. Jednak według wstępnych prognoz, upały wrócą, a lipiec będzie nieco cieplejszy niż zazwyczaj.
Według prognozy amerykańskich synoptyków z AccuWeather wydanej pod koniec maja, latem w Europie Środkowej spodziewane są fale upałów.
- Według ostatnich danych, lipiec będzie nieco powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, a sierpień będzie w normie - przyznał w programie "Wstajesz i wiesz" synoptyk tvnmeteo.pl Wojciech Raczyński.
Długoterminowe prognozy na tegoroczny lipiec zapowiadają, że średnia miesięczna temperatura będzie o około 1 stopień Celsjusza powyżej normy. Suma opadów zaś nie zmieni się szczególnie mocno.
Prognozy na sierpień z kolei podają, że średnia miesięczna temperatura będzie podobna do tej z poprzednich lat. Prawdopodobnie deszczu będzie jednak nieco mniej niż zwykle.
- Modele matematyczne użyte do tych prognoz bazują głównie na danych statystycznych, ale według mojej opinii dla Europy centralnej dość dobrze się sprawdzają. Reasumując, lato będzie ciepłe i raczej suche - stwierdził Raczyński
Padały rekordy
Również w Polsce, w niemal całym kraju, temperatura maksymalna przekraczała wartość 30 stopni Celsjusza. Pojawił się także nowy rekord temperatury w czerwcu - w Radzyniu w województwie lubelskim około godziny 15.20 termometry wskazały aż 38,2 stopnia Celsjusza.
- Rekordowa temperatura dla czerwca to 35,4 stopnia Celsjusza w 1963 roku - w Łodzi i Zamościu [...] Padł również rekord dla Warszawy, wynosił 33,3 stopnia, a wczoraj było 35 - mówił Wojciech Raczyński.
Przyjdzie ochłodzenie
Po dość chłodnym i deszczowym maju czerwiec zdaje się wyjątkowo gorący. Jak powiedział synoptyk, najbliższe trzy dni przyniosą nieco ochłodzenia.
- Mamy niż nad Białorusią i front chłodny związany z tym niżem. Postępuje od północy na południe kraju i za nim napływa chłodne powietrze znad Skandynawii. On jest, powiedzmy, umiarkowanie chłodny - także temperatura spadnie, odetchniemy przez najbliższe trzy dni - dodał Raczyński.
Według modeli synoptycznych, upały powrócą w niedzielę. Temperatura nie będzie jednak już aż tak wysoka.
- [Wartości - przyp. red.] rekordowe już nie będą, do 33 stopni na południowym zachodzie kraju, a później po upalnej niedzieli znowu ochłodzenie i temperatura będzie już "w miarę normalna" jak na tę porę roku - stwierdził.
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Jak powiedział Wojciech Raczyński, mimo rozwoju technologii w codziennej pracy synoptyka nadal wykorzystywane są termometry. Aby stworzyć idealne warunki do pomiaru temperatury, konieczne jest umieszczenie termometru na wysokości dwóch metrów w tak zwanej klatce meteorologicznej. W ten sposób bada się temperaturę powierzchni ziemi.
- Jest jeszcze temperatura przy gruncie, mierzona pięć centymetrów nad powierzchnia gruntu. Ona się różni, w dzień może być wyższa, a w nocy może być o trzy-cztery stopnie Celsjusza niższa - powiedział.
Całość rozmowy obejrzysz tutaj:
Autor: kw/rp / Źródło: tvnmeteo.pl, cpc.ncep.noaa.gov