Spójrz dziś w niebo. Nie szukaj sań Świętego Mikołaja, tylko Księżyca. Na pewno rzuci Ci się w oczy, ponieważ dziś ostatni raz w tym roku będziemy mogli go podziwiać w pełni. Pełnia Zimnego Księżyca (Full Cold Moon, według almanachu amerykańskich farmerów) jest ostatnią pełnią w tym roku. W tej fazie Księżyca wielu ludzi cierpi na bezsenność.
Średnio raz na miesiąc, przypada pełnia Księżyca. W grudniu czeka nas ostatnia pełna faza Srebrnego Globu, którą zaobserwujemy w tym roku.
Ostatnia pełnia
Już dzisiaj, czyli 6 grudnia, będziemy mogli podziwiać naszego naturalnego satelitę po raz ostatni w tym roku w swojej całej okazałości. Według astrofizyków Księżyc osiągnie pełnię dokładnie o godzinie 13:27. Znajdzie się on wtedy w odległości 386968 km od naszej planety.
Gdzie szukać?
Księżyc 6 grudnia wzejdzie na wschodniej części nieboskłonu o godzinie 16:03, a zajdzie następnego dnia dwie minuty przed godziną 8 rano. Nasz satelita zamieni się miejscami ze Słońcem, ponieważ zachód Słońca przypada na 15:39.
Zimny Księżyc
Księżycom w fazie pełni przypisuje się odpowiednie nazwy, w zależności od miesiąca, w którym go obserwujemy. Na ostatni miesiąc w roku przypada tzw. Pełnia Zimnego księżyca (ang. Cold Full Moon). Nazywa się ją także jako Pełnię Księżyca Długich Nocy, ponieważ z dnia na dzień noce stają się coraz dłuższe i chłodniejsze.
Księżyc w znakach zodiaku
Oprócz zwykłego znaku zodiaku istnieje także zodiak księżycowy. Podobnie jak znany każdemu znak zodiaku, zodiak związany z Księżycem wykorzystuje się do przypisywania cech osobowości ludziom urodzonych podczas pobytu Księżyca w poszczególnych znakach. 6 grudnia przypada pełnia spod znaku Bliźniąt.
Za najsilniejsze, najwyraziściej uzewnętrzniające się znaki zodiaku w wersji księżycowej uznaje się Raka, Skorpiona i Ryby (czyli znaki żywiołu wody), oraz Byka i Koziorożca (znaki ziemi). Znaki ognia, tak charakterystyczne w zwykłym zodiaku słonecznym, w wersji księżycowej wypadają dość blado.
Pełnia
Pełnia jest to jedna z czterech faz Księżyca, podczas której z powierzchni Ziemi widać największą część tarczy naszego satelity. Aby doszło do takiej sytuacji, Księżyc musi znaleźć się po przeciwnej stronie, niż Słońce, czyli Ziemia usytuowana jest dokładnie pomiędzy naszą gwiazdą a naturalnym satelitą. Księżyc znajduje się wówczas w tzw. opozycji do Słońca.
Mimo że Księżyc w pełni świeci swoim pełnym blaskiem (dzięki oświetleniu od promieni słonecznych), jest jednak 300 do 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca.
Miesiąc gwiazdowy
Astrofizycy wyróżniają dwa rodzaje miesięcy związanymi z Księżycem: synodyczny i syderyczny. Miesiąc syderyczny (gwiazdowy) je to średni czas obiegu Księżyca wokół Ziem i trwa 27 dni 7 godzin 43 minut i 11,5 sekundy. Miesiąc synodyczny (zwany także luncją) to średni czas pomiędzy kolejnymi nowiami Księżyca. Jest on o około 2 dni dłuższy od syderycznego i przyjmuje się trwa 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy.
Wypadki, bezsenność i agresja
W trakcie pełni Księżyc oddziałuje na naszą planetę w największym stopniu. Wtedy niektórych ludzi ogrania złe samopoczucie, bezsenność i niepokojąc myśli, a innych rozpiera energia. Zazwyczaj jesteśmy wtedy w dobrej kondycji i zdrowiu. Jednak przez zwiększone krążenie krwi w żyłach jesteśmy bardziej narażeni na wylewy. Dochodzi wtedy do większej ilości wypadków.
Nie jest to najlepszy czas na planowanie zabiegów i operacji ze względu na obniżoną krzepliwość krwi.
Szwedzcy naukowcy przeprowadzili w 2013 roku eksperyment, na podstawie którego wskazali wskazują, że podczas pełni człowiek śpi średnio o 20 minut krócej niż każdej innej nocy cyklu księżycowego, 5 minut więcej potrzebuje na zapadnięcie w sen, a faza REM trwa około 30 minut dłużej.
W czasie pełni mamy wiele dobrych pomysłów i artystycznych wizji. Ze względu na aktywniejszą pracę hormonów, w czasie pełni rodzi się więcej dzieci.
Utrudniona obserwacja
Niestety pogoda może utrudnić obserwację Księżyca w nadchodzących godzinach. Prognozy pogody wskazują na wysokie zachmurzenie nieba i małe szanse na przejaśnienia zarówno w trakcie dnia jak i w nocy, kiedy Księżyc świeci najjaśniej. Należy zatem uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieje, że aura będzie jednak łaskawa i "astro-obserwatorzy" w całym kraju będą mogli podziwiać ostatnią pełnię Księżyca w tym roku.
Jeśli uda się Wam zrobić zdjęcie Zimnemu Księżycowi, prześlijcie je na Kontakt Meteo.
Autor: AD/rp / Źródło: www.kalendarz-365.pl, astroakademia.pl, wikipedia.pl, almanac.com, naukoholicy.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock