Zavodovski, bezludna wysepka na Południowym Atlantyku, jest niepozorna, ale potrafi sprawiać niespodzianki tym, którzy mają okazję oglądać jej zdjęcia satelitarne. Wulkan znajdujący się na niej wypuszcza do atmosfery aerozole, które formują piękne chmury.
Zavodovski należy do łańcucha wysp Sandwichu Południowego, a góruje nad nią wulkan Mount Curry. Od czasu do czasu z jego krateru wydobywa się pył wulkaniczny, za sprawą którego do atmosfery dostają się różne aerozole, np. tlenki siarki. Potrafią one nieźle namieszać w atmosferze, np. przyczyniają się do powstania chmur o kształcie spirali.
Jaśniejsza od innych
Jedną z takich formacji doskonale widać na zdjęciu satelitarnym wykonanym przez NASA 27 kwietnia. Ponadto chmura, która wydobywa się znad wulkanu i kręci się nad archipelagiem, jest jaśniejsza od innych. To dlatego, że cząsteczki wody formujące się wokół cząsteczek aerozoli odbijają światło.
Wiry nad innymi
Na południowy wschód od Zavodovski'ego leży Visokoi oraz inne, wyspy nad którymi unoszą się wyraźne wiry. Nie wiadomo jednak, czy w odróżnieniu od chmur znad Zavodovski'ego nie powstały one z innych przyczyn niż za sprawą pyłu wulkanicznego.
Autor: map/mj / Źródło: NASA