Noc z soboty na niedzielę oraz niedziela w wielu regionach może być niebezpieczna. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniami, roztopami i silnym wiatrem.
Nadchodząca noc oraz niedziela w wielu regionach kraju upłynie pod znakiem groźnej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Na północnym wschodzie kraju pojawią się roztopy, zaś południe Polski będzie zmagać się z silniejszymi porywami wiatru. W niektórych regionach intensywnie popada śnieg. Północny-zachód kraju będzie zmagać się z oblodzeniem nawierzchni.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU
W województwie dolnośląskim w powiatach lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach poniżej 500 metrów nad poziomem morza od 10 do 20 centymetrów, a powyżej 500 m n.p.m. - od 15 do 30 cm.
Ostrzeżenia obowiązują do poniedziałku do północy.
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
OBLODZENIE
W woj. zachodniopomorskim wystąpi ryzyko oblodzeń nawierzchni. Ostrzeżenie obejmuje powiaty szczecinecki, drawski, świdwiński, gryficki, kamieński, Świnoujście, policki, goleniowski, łobeski, stargardzki, Szczecin, policki, gryfiński, myśliborski, pyrzycki, choszczeński oraz drawski. Ślisko może być tez w powiecie wałeckim w woj. wielkopolskim. Alerty obowiązywać będą do godziny 8 w niedzielę.
Ostrzeżeniem objęto też powiaty: strzelecko-drezdeński, gorzowski, Gorzów Wielkopolski, międzyrzecki, sulęciński i słubicki w woj. lubuskim. Wygaśnie w niedzielę o godzinie 8.30.
ROZTOPY
IMGW ostrzega także przed roztopami. W województwach warmińsko-mazurskim (w powiatach mrągowskim, piskim, giżyckim, węgorzewskim, gołdapskim, oleckim i ełckim) oraz podlaskim (we wszystkich powiatach z wyłączeniem powiatu siemiatyckiego) prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna sięgnie od 0 stopni Celsjusza do 3 st. C. Temperatura maksymalna wyniesie od 3 st. C do 6 st. C. Pojawi się deszcz, który spowoduje szybsze topnienie pokrywy śnieżnej, opady nie będą większe niż do 5 litrów na metr kwadratowy. Powieje południowy wiatr o średniej prędkości od 10 do 20 kilometrów na godzinę, z porywami do 45 km/h.
Ostrzeżenie jest ważne do godziny 10 w poniedziałek.
SILNY WIATR
Na południu kraju we znaki dadzą się silniejsze porywy wiatru. Alerty wydano w województwie śląskim w powiatach raciborskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, cieszyńskim, żywieckim;
Ostrzeżenia obowiązują do północy w niedzielę.
INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU
W województwie dolnośląskim w powiatach zgorzeleckim, lubańskim, bolesławieckim, legnickim, Legnica, złotoryjskim, jaworskim, świdnickim, dzierżoniowskim, ząbkowickim i kłodzkim prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 20 cm, zwłaszcza w rejonach powyżej 300 m n.p.m.
Alerty będą ważne do północy w poniedziałek.
Co oznacza ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Ostrzeżenia wydawane są w trzystopniowej skali. Zgodnie z definicją IMGW, alert przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW, alert pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Autor: kw,dd/map / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl, PAP