Śnieg na pożegnanie jesieni. Zobacz zdjęcia Reporterów 24
Niedziela 21 grudnia 2014 roku jest ostatnim dniem kalendarzowej jesieni. Internauci podzielili się z nami zdjęciami swojej okolicy tego dnia. Okazuje się bowiem, że miejscami poprószył już śnieg.
21 grudnia to ostatni dzień kalendarzowej jesieni. Właśnie dziś, dokładnie o godz. 23.04 czasu uniwersalnego (00.04 naszego czasu), Słońce osiągnie najniższy punkt pod równikiem niebieskim, wstąpi w znak Koziorożca - będzie to najkrótszy dzień w roku.
Ostatni dzień jesieni okiem Reporterów 24
Do naszej redakcji trafiło sporo zdjęć z ostatniego dnia jesieni. Internauci uwiecznili na nich swoją okolicę, bo jak się okazuje miejscami zrobiło się biało, a miejscami nadal aura jest typowo jesienna.
Autor: mab/kt / Źródło: TVN Meteo, Kontakt24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/~Flawo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Dwie gwałtowne burze Laurence i Martinho, praktycznie jedna po drugiej, nawiedziły Półwysep Iberyjski. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi w Hiszpanii. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. Również Portugalia mierzy się ze skutkami burz. Władze podały, że w powodziach ranne zostały tam trzy osoby.
Zalane domy, powalone drzewa. Są ofiary śmiertelne i ranni
Smardze zaczynają pojawiać się w polskich lasach. To niejedyny gatunek, jaki możemy znaleźć wiosną - podobna do smardza piestrzenica kasztanowata może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak odróżnić od siebie te gatunki?
Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik
- Źródło:
- Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl
Polskie drzewo zdobyło tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025. Buk noszący imię Serce Wzgórz Dalkowskich liczy sobie 300 lat i rośnie w zabytkowym parku przy pałacu w Dalkowie na Dolnym Śląsku. Według lokalnych legend, potrafi on nawet spełniać marzenia.
Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski
W czwartek przypadnie moment równonocy wiosennej. To dzień, w którym jednocześnie przypada początek astronomicznej wiosny. Co ciekawe, wbrew pozorom podczas równonocy dzień i noc nie mają idealnie takiej samej długości. A kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa?
Równonoc wiosenna. Kiedy rozpocznie się astronomiczna wiosna
- Źródło:
- Time and Date, PAP, tvnmeteo.pl
W 2024 roku na świecie doszło do ponad 150 zjawisk pogodowych o niespotykanej wcześniej skali - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. Fale upałów, powodzie i cyklony tropikalne bezpośrednio przyczyniły się do śmierci 1700 osób i zabrały dach nad głową ponad 800 tysiącom ludzi. To rekordowa wartość, ale naukowcy obawiają się, że w kolejnych latach będzie ona rosnąć.
150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową
Jelenie wstrzymały ruch w okolicach Kołobrzegu. Zwierzęta przebiegły przez drogę, zmuszając kierowców do zatrzymania pojazdów. Wiosna to dla polskich jeleniowatych czas zrzucania poroża - czasami nierozsądne działania ludzi mogą spowodować u nich sporo stresu.
Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie
Stratowulkan Mount Spurr, położony na Alasce, od prawie roku niepokoi mieszkańców miasta Anchorage na Alasce. We wtorek eksperci z Alaska Volcano Observatory zarejestrowali kolejną serię wstrząsów. Napisali w komunikacie, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy" może dojść do erupcji wulkanu.
Astronauci Suni Williams i Butch Wilmore, którzy spędzili na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dziewięć miesięcy, wrócili na Ziemię. Kapsuła Dragon firmy SpaceX wodował u wybrzeży Florydy we wtorek na chwilę przed godziną 23 naszego czasu.
Astronauci wrócili na Ziemię. Gdy wodowali, wokół nich zaczęły pływać delfiny
Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.
Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce
W jednym z australijskich parków znaleziono jadowitego węża z trzema kłami zamiast dwóch. Nietypowa cecha tego osobnika zdradnicy śmiercionośnej pozwala mu na produkcję większej ilości jadu, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej niebezpieczny. Pracownicy parku mają pewne hipotezy, skąd mógł wziąć się dodatkowy kieł.
Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"
- Źródło:
- Live Science, tvnmeteo.pl
Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.
Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób
W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.
Nagrał burzę z pokładu samolotu
Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.
Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve
Co pogoda robi nam z mózgiem?
Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.
Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie
Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.
"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"
Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.
W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.