Powrót dokuczliwego smogu. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, w województwie śląskim i małopolskim. Powietrze tam jest średniej, a miejscami nawet złej jakości.
Rozpoczął się sezon grzewczy, a w dodatku pogoda w ostatnich dniach sprzyja powstawaniu smogu, który znowu zagościł w polskich miastach. W piątek najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Powietrze złej jakości występuje w okolicy Katowic i Krakowa.
Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w piątek rano zła jakość powietrza wystąpiła w Gliwicach i Zabrzu oraz w Krakowie na ulicy Krasińskiego. W Gliwicach pył zawieszony PM10 wynosił 94,7 µg/m3, a PM2,5 - 85,7 µg/m3. W Zabrzu pyłu PM10 było aż 143,5 µg/m3. W Krakowie na ul. Krasińskiego pył PM10 osiągnął wartość aż 147,6 µg/m3, a PM2,5- 95,9 µg/m3. Na pozostałych stacjach w Krakowie powietrze było umiarkowane.
Dostatecznej jakości powietrze wystąpiło w Katowicach na ulicy Kossutha i w Łodzi na ul. Gdańskiej. W pozostałych regionach kraju powietrze było umiarkowane, dobre i bardzo dobre.
Normy dla dobrego powietrza to 21-60 µg/m3 dla pyłu PM10 i 13-36 µg/m3 dla PM2,5.
Smog wrócił do polskich miast. Materiał programu "Polska i świat":
Komunikat dla Warszawy:
W Warszawie utrzymuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10, szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic, może przekroczyć w piątek, 20 października, warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3).
Jaka pogoda sprzyja smogowi?
W ostatnich dniach Polska jest pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Występują w tym układzie nocne inwersje temperatury oraz inwersja osiadania, będące jednocześnie termicznymi warstwami ograniczającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w kierunku pionowym. Ponadto słaby wiatr nie sprzyja wentylacji, co powoduje, że zanieczyszczenia kumulują się przy powierzchni ziemi przekraczając wielokrotnie dopuszczalne normy. Ponieważ taka sytuacja utrzymuje się od kilku dni, w aglomeracjach miejskich i przemysłowych pojawia się smog.
Zobacz cały materiał tutaj:
Zobacz film z drona nad Krakowem:
Autor: AP//rzw / Źródło: TVN Meteo, GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock