Lepiej zacznijmy przyzwyczajać się do długich i srogich zim. Słońce wyhamowuje i grozi nam mała epoka lodowcowa - ostrzegała we "Wstajesz i weekend" Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Zacznie się prawdopodobnie w 2040 r.
Świat klimatologów jest podzielony na tych, którzy wieszczą globalne ocieplenie i tych, którzy uważają, że czeka nas drastyczne ochłodzenie i że nastąpi ono w nadchodzących 100 latach.
Do zwolenników teorii globalnego ochłodzenia należą m.in. prof. Zbigniew Jaworowski i prof. Jerzy Boryczka, znani polscy klimatolodzy. Ich badania pokazują, że średnia temperatura w ciągu najbliższych 100 lat będzie w Polsce spadać, a nie rosnąć.
Słońce traci aktywność
Bezpośrednim winowajcą tego ochłodzenia jest Słońce. To główna bateria kuli ziemskiej. Jeśli ta bateria zacznie tracić moc, czyli jeśli Słońce będzie mniej aktywne, globalna temperatura spadnie.
- Ta aktywność w ostatnich tysiącach lat bardzo mocno wzrastała. Na przestrzeni ostatnich 200 lat temperatura mocno wzrosła. Jednak wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących kilkudziesięciu latach aktywność słoneczna będzie spadać, co odbije się bezpośrednio w temperaturze - mówiła we "Wstajesz i weekend" Arleta Unton-Pyziołek.
W 2040 r. zrobi się bardzo zimno
W prognozach prof. Boryczki z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczących temperatury dla Warszawy na okresy zimowe, czyli miesiące: grudzień, styczeń i luty, ewidentnie widać, że do 2100 r. temperatura będzie spadać. Profesor przewiduje, że ostrych zim możemy spodziewać się już ok. 2040-2050 r. Prawdopodobnie będą miały takie natężenie jak w Małej Epoce Lodowcowej - tłumaczyła synoptyk TVN Meteo.
Mała Epoka Lodowcowa
Od XVI w. na blisko 400 lat w Europie zapanowała Mała Epoka Lodowcowa. Średnia temperatura była o 1 st. C niższa niż w XX w. W Polsce podczas półrocznych zim temperatura spadała do -40, -50 st. C. Bałtyk był całkowicie skuty lodem. Także Tamiza w Londynie całkowicie pokrywała się lodem podczas zim. Urządzano na niej jarmarki, co ilustruje powyższy obraz XVII-wiecznego malarza Thomasa Wyke'a.
Autor: mm/ja / Źródło: TVN Meteo