Spadek temperatury poniżej zera stopni i opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu stanowią doskonałe warunki do powstawania oblodzeń. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia.
Alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniami obowiązują w 14 województwach.
POMORSKIE I KUJAWSKO-POMORSKIE
Na tym obszarze wystąpią opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna powietrza wyniesie od -5 do -2 st. C, przy gruncie od -6 do -4 st. C. Alerty będą ważne do godz. 9 rano w piątek.
WIELKOPOLSKIE I ŁÓDZKIE
W woj. wielkopolskim (w powiatach: złotowskim, chodzieskim, pilskim, wągrowieckim, gnieźnieńskim, słupeckim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim oraz kaliskim) oraz łódzkim (poza powiatami: wieruszowskim, wieluńskim) na termometrach zobaczymy od -6 do -4 st. C. Przy gruncie temperatura spadnie do poziomu od -7 do -5 st. C. Po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu mogą zamarzać mokre nawierzchnie dróg i chodników. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 9 rano w piątek.
WARMIŃSKO-MAZURSKIE I PODLASKIE
Na tym obszarze (wyjąwszy powiaty: suwalski, Suwałki, sejneński, augustowski, sokólski w woj. podlaskim) prognozuje się spadek temperatury powietrza do około -7 st. C, przy gruncie około -8 st. C. Po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu mogą zamarzać mokre nawierzchnie. Alerty będą obowiązywały od godziny 18 w czwartek do godz. 9 rano w piątek.
LUBELSKIE I MAZOWIECKIE
W tych województwach synoptycy IMGW przewidują, że popada deszcz, deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura powietrza spadnie do poziomu od -6 do -4 st. C, przy gruncie od -7 do -5 st. C. Mogą zamarzać mokre nawierzchnie chodników. W północnych powiatach obu województw alerty będą ważne do godz. 9 rano w piątek, w powiatach południowych do godz. 10.
ŚWIĘTOKRZYSKIE I PODKARPACKIE
Na obszarze tych województw synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura spadnie do około -3 st. C, przy gruncie do około -4 st. C. Alerty ważne będą do godz. 9 w piątek.
ŚLĄSKIE, MAŁOPOLSKIE
W woj. śląskim (we wszystkich powiatach poza: żywieckim, bielskim, Bielsko-Biała, cieszyńskim, pszczyńskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory, rybnickim, raciborskim) oraz małopolskim temperatura spadnie do -1 st. C, przy gruncie do około -2 st. C. Mogą zamarzać mokre nawierzchnie dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Ostrzeżenia obowiązują do godz. 10 w piątek.
DOLNOŚLĄSKIE I OPOLSKIE
W województwach dolnośląskim (powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, świdnickim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, jaworskim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, lwóweckim, lubańskim, zgorzeleckim) i opolskim (powiatach: nyskim, prudnickim, kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim) prognozuje się spadek temperatury powietrza, co spowoduje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą około -1 st. C, przy gruncie około -2 st. C. Alerty ważne są do godz. 11.30 w piątek.
Ostrzeżenia hydrologiczne
W województwach: małopolskim, opolskim i wielkopolskim wydano alerty hydrologiczne drugiego stopnia, które obowiązywać będą do godz. 9 w niedzielę.
Na dopływach Odry środkowej w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych prognozuje się jeszcze wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. Największe wzrosty prognozuje się w zlewniach Kaczawy, Bobru, Nysy Kłodzkiej i Nysy Łużyckiej. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów alarmowych.
Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia
Według definicji IMGW stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.
Autor: anw/rp / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl