Piramida w "śledziowej wiosce", skały z obrazów Caspara Davida Friedricha i największa w Europie farma motyli - to tylko niektóre atrakcje dwóch wysp leżących przy granicy polsko-niemieckiej, Rugii i Uznam, nazywanej "wanną berlińczyków". Reporterka 24 Monika_Szulak postanowiła aktywnie wykorzystać wolne chwile nad Bałtykiem i wybrała się z aparatem na wycieczkę po wyspach.
Reporterka 24 Monika_Szulak nie bacząc na pochmurną aurę postanowiła zwiedzić Uznam i Rugię. Jak sie okazało wyspy kryją w sobie wiele atrakcji: jak wyjątkowe w skali globu kredowe wybrzeże Parku Narodowego Jasmund czy największą w Europie farma motyli.
Wanna berlińczyków
Wyspa Uznam była kiedyś zwana "wanną berlińczyków". Heringsdorf chętnie odwiedzał cesarz Wilhelm II i to on nazwał miejscowość "śledziową wioską".
Dzisiaj liczy ona 10 tys. mieszkańców. Latem - dzięki turystom - ich liczba zwiększa się trzykrotnie.
Wielką atrakcją wyspy są cesarskie kurorty: Ahlbeck, Heringsdorf, Bansin. Wszystkie są do siebie podobne: w każdym jest wychodzące w morze molo, w każdym ładne, zadbane letniskowe wille, szerokie białe plaże i nadmorskie promenady pozwalające na niekończące się spacery wzdłuż brzegu. Atrakcją turystyczną Heringsdorfu jest molo zakończone piramidą.
Skały kredowe
Spragnionych kontaktów z naturą odsyłamy natomiast do parku narodowego Jasmund, gdzie na wybrzeżu można podziwiać wyjątkowe skały kredowe. To właśnie je blisko 200 lat temu uwiecznił na swoim obrazie "Skały kredowe na Rugii" niemiecki malarz Caspar David Friedrich.
"Lazurowe wybrzeże północy"
Będąc na wyspie Rugia warto odwiedzić Sassnitz, nazwane przez turystów "Lazurowym wybrzeżem północy". W miasteczku aż roi się od licznych kawiarenek, gdzie w spokoju można wypić kawę i napawać się ślicznym widokiem morza. Kilka kilometrów od Sassnitz znajduje się terminal promowy zapewniający połączenie morskie z krajami skandynawskimi.
Farma motyli
Po niemieckiej stronie wyspy Uznam raj na ziemi znajdą fani motyli. W Trassenheide znajduje się największa w Europie farma motyli. Na 5 tysiącach metrów kwadratowych można podziwiać wiele gatunków występujących tylko w tropikalnych rejonach naszej planety.
Zwiedzający mogą spacerować alejkami i trasami między roślinami, posiedzieć na ławeczkach, rozkoszować się wilgotnym i ciepłym tropikalnym powietrzem. Można także obserwować, jak motyle żywią się kwiatami i owocami.
W muzeum jest także wylęgarnia, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć, jak motyl wydostaje się z kokonu, a następnie wylatuje przez otwór do hangaru tropikalnego.
Jeśli również w wakacje odwiedzacie ciekawe miejsca, zachęcamy do przesyłania swoich zdjęć na Kontakt Meteo.
Autor: adasz/rs / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt Meteo