Amerykański zespół naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu opracował teorię "cytrynowego" kształtu naszego satelity. Według badaczy Księżyc został uformowany, kiedy jeszcze był ciepły, a w jego wnętrzu płynęła gorąca magma. Wpływ na kształt satelity miały siły pływowe i obrotowe oddziałujące w dalekiej przeszłości.
Według dominującej obecnie teorii wielkiego zderzenia, Księżyc powstał 5 mld lat temu w wyniku zderzenia Ziemi z planetą wielkością przypominającą Marsa. Wyrzucone w przestrzeń kosmiczną kawałki skał dwóch obiektów, Ziemi i planety zwanej przez niektórych naukowców Thea utworzyły Księżyc.
- Dzisiaj Księżyc kręci się bardzo powoli, i znajduje się daleko od Ziemi - wyjaśnia profesor nauk planetarnych, główny autor projektu Ian Garrick-Bethell. - Jednak cztery miliardy lat temu, kiedy powstał z gruzów Księżyc był znacznie bliżej Ziemi, oznacza to, że pływy były silniejsze, a nasz satelita kręcił się znacznie szybciej - dodaje naukowiec.
"Dziwne" wybrzuszenia
Większość skalistych planet i księżyców powstała z wirującej kuli magmy, co dało im przewidywalny kulisty kształt. Jednak nasz satelita ma "dziwne" wybrzuszenie zarówno od strony bliższej jak i dalszej wobec Ziemi. Srebrny Glob swoim kształtem przypomina cytrynę, co zaintrygowało amerykańskich naukowców.
Wyniki swoich badań opublikowali w magazynie "Nature".
Gorąca magma
Według badaczy z Kalifornijskiego Uniwersytetu wybrzuszenia powstały w pierwszych 200 mln lat naszego satelity. Pod cienką skorupą skał młodego Księżyca płynęła gorąca magma. To wtedy grawitacja Ziemi przyciągnęła, wygięła i wyciągnęła cienką skorupę tworząc wybrzuszenia.
- To tak jakby wziąć balon, zapełnić go wodą i zacząć obracać - obrazował Ian Garrick-Bethell.
Dziś te wybrzuszenia są przesunięte o 36 stopni. Naukowcy podejrzewają, że oś polarna przechyliła się w wyniku stygnięcia magmy.
Autor: PW//kdj / Źródło: BBC, newscientist
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Jaszczura