W sezonie jesień-zima jesteśmy szczególnie narażeni na infekcję. Powodem może być drastyczny spadek temperatury, deszczowa pogoda i spadek odporności. Sprawdź, czym najłatwiej się zarazić i jak się przed tym uchronić.
Istnieją choroby, na które w sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni bardziej, niż w pozostałą część roku. Łatwo się nimi zarazić od chorujących osób. Są jednak sposoby, by zminimalizować ryzyko zarażenia.
Grypa sezonowa
Według badań Amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Służby Społecznej, okres zachorowań na grypę sezonową zaczyna się w miesiącach jesiennych, a kończy dopiero pod koniec maja. Szczyt zachorowań występuje w styczniu, podczas silnej zimy.
Choroby układu oddechowego, takie jak grypa, przenoszone są z jednej osoby na drugą, zazwyczaj przez kaszel, kichanie, a nawet podczas zwykłej rozmowy. Możliwe jest także zarażenie się poprzez dotknięcie powierzchni skażonej wirusem grypy i skierowanie rąk do ust, nosa lub oczu.
Każdego roku na grypę sezonową choruje ponad 20 procent populacji.
Zwykłe przeziębienie
Na przeziębienie narażony jest każdy, niezależnie od pory roku. Jednak, jak informuje Uniwersytet Centrum Medycznego Maryland, szczyt zachorowań datowany jest na zimę i deszczowe miesiące.
Choroby górnych dróg oddechowych, czyli przeziębienie, objawiają się podobnie jak grypa. Zazwyczaj to przekrwienie błony śluzowej nosa, podrażnione gardło i kichanie. Przeziębieniu mogą towarzyszyć także inne objawy, w zależności od gatunku wirusów, jakie zaatakowały organizm.
Norowirusy
Norowirusy są odpowiedzialne za większość chorób żołądka występujących w Stanach Zjednoczonych. Chorobę, którą powodują, powszechnie nazywa się grypą żołądkową. Norowirusy największą siłę osiągają podczas sezonu jesień-zima.
Ten zaraźliwy wirus powoduje 21 milionów zachorowań rocznie, podaje amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Zarazić się nim można zazwyczaj poprzez długie przebywanie z chorym.
Ostre zapalenia ucha
Infekcje ucha zazwyczaj dotykają dzieci. Najbardziej prawdopodobne jest wystąpienie tej choroby zimą, niż podczas innej pory roku, informuje Uniwersytet Centrum Medycznego Maryland. Wszystko przez zmianę klimatu, a zwłaszcza przez powiewy chłodnego powietrza, które zwiększają zagrożenie ostrego zapalenia ucha.
Uniwersytet Centrum Medycznego Maryland ostrzega również, że infekcje uszu są najczęstszym powodem, dla którego rodzice zabierają swoje dzieci do lekarza. Najczęstszym objawem jest ból ucha, ale mogą pojawić się także bardzo uciążliwe nudności.
Ostre zapalenie oskrzelików
Głównie występuje u dzieci do drugiego roku życia. Ta choroba to obrzęk i nagromadzenie śluzu w obrębie dróg oddechowych płuc mniejszych - raportuje Centrum Medyczne Maryland. Szczytowym okresem zachorowań jest sezon jesienno-zimowy. Chorobę tę powoduje zazwyczaj infekcja wirusowa, którą można się zarazić od drugiego człowieka. Zarażenie występuje poprzez bezpośredni kontakt z nosem oraz wydzieliną z jamy ustnej nosiciela wirusa.
Jak zapobiec zarażeniu
Jak zminimalizować ryzyko zarażenia? Amerykański Departament Zdrowia i Służby Społecznej oraz Uniwersytet Centrum Medycznego Maryland zalecają częste mycie rąk. To najprostszy sposób, by zapobiec rozprzestrzeniania się jakiejkolwiek z chorób. Można również dezynfekować blaty, klamki i inne często używane powierzchnie.
Sprawdź także najskuteczniejsze sposoby na walkę z przeziębieniem.
Autor: mg/rp / Źródło: accuweather.com