Setki interwencji strażaków, jedna ofiara śmiertelna. Skutki piątkowych nawałnic

[object Object]
Młodszy brygadier Paweł Frątczak o skutkach piątkowych nawałnictvn24
wideo 2/6

Liczne zalania, połamane drzewa i uszkodzone budynki - to skutki piątkowych nawałnic, które przeszły przez Polskę. Strażacy interweniowali 750 razy. Nie żyje mężczyzna, porwany przez rzekę Cetynia w Sokołowie Podlaskim (województwo mazowieckie). Najwięcej zgłoszeń otrzymali strażacy z Mazowsza.

Ulewy, które przeszły przez Polskę w piątek, spowodowały wiele szkód materialnych. W całym kraju strażacy wyjeżdżali do wezwań 750 razy.

- Najwięcej, bo ponad 180 interwencji, było w województwie mazowieckim, prawie 150 w województwie świętokrzyskim i 125 w Małopolsce - poinformował we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 starszy brygadier Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej. - Te trzy regiony były najbardziej dotknięte przez burze oraz towarzyszące im intensywne opady deszczu, a także silny wiatr - dodał.

Jak podał rzecznik, wiatr uszkodził 69 budynków, w tym 36 mieszkalnych. Wszystkie zostały zabezpieczone przez strażaków.

Świętokrzyskie: pożar od pioruna, zerwane dachy

Młodszy brygadier Robert Siewiorek z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach poinformował po godzinie 11 w sobotę, że w ciągu ostatnich 24 godzin strażacy interweniowali na terenie województwa świętokrzyskiego 158 razy.

- Chodzi głównie o uszkodzenia poszycia dachów. Nie były one jednak na tyle poważne, abyśmy musieli wydać zakaz użytkowania. We wszystkich przypadkach budynki zostały odpowiednio zabezpieczone przed dalszymi uszkodzeniami - informował Siewiorek.

W 105 przypadkach strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic budynków i dróg. 42 interwencje dotyczyły powalonych konarów drzew. Najwięcej zgłoszeń o uszkodzeniach było z powiatów kieleckiego (52 interwencje) i starachowickiego (49). W całym województwie uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych i sześć gospodarczych.

Strażacy pomagali także w piątek wieczorem i w nocy z piątku na sobotę w ewakuacji obozu harcerskiego w miejscowości Widełki w powiecie kieleckim. - Woda podtopiła namioty i musieliśmy ewakuować z terenu obozowiska 91 osób, które podstawionymi autokarami przewiezione zostały do szkoły w Ociesękach. Harcerze podjęli decyzję o zakończeniu obozu i powrocie do domu - zaznaczył Siewiorek.

Zapaliła się stodoła

W piątek, na skutek uderzenia pioruna, w miejscowości Lechów w gminie Bieliny zapaliła się stodoła z budynkami gospodarczymi. Nikomu nic się nie stało.

- Nad regionem przeszła burza, w wyniku której, akurat w tym przypadku, został uszkodzony dach na budynku mieszkalnym. Zabezpieczamy konstrukcję dachu przy pomocy plandeki tak, aby zapobiec dalszym stratom, poprzez możliwość zalania budynku mieszkalnego. Także mieszkańcy będą mogli przebywać w domu - powiedział młodszy brygadier Paweł Młynarski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach

Także w okolicach Buska-Zdroju doszło do oberwania chmury.

- Na chwilę obecną mamy 35 zalanych piwnic i domów mieszkalnych, a także 15 powalonych drzew. Trzy dachy zostały zerwane w powiatach buskim, koneckim i pińczowskim. Sytuacja jest dynamiczna - powiedział TVN Meteo w okolicach godziny 18 w piątek bryg. Paweł Ksel z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Paweł Młynarski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach o zerwanym dachu
Paweł Młynarski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach o zerwanym dachutvn24

Rzeka porwała mężczyznę

- Niestety, jest jedna ofiara śmiertelna. To ponadpięćdziesięcioletni mężczyzna, który wczoraj w Sokołowie Podlaskim, w województwie mazowieckim, został porwany przez nurt wezbranej rzeki Cetynia - podał Frątczak. - Trzy jednostki straży pożarnej poszukiwały tego mężczyzny. Po wydobyciu lekarz stwierdził zgon - powiedział.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zdarzeniu w piątek o godzinie 17.45.

- Pomimo reanimacji nie udało się przywrócić jego funkcji życiowych - powiedziała w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl sierżant sztabowa Dominika Rozbicka z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. - Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane - zapewniła.

Połamane drzewa i utrudnienia komunikacyjne

Skutki nawałnic to także wiele połamanych drzew i utrudnienia komunikacyjne. Uszkodzeniu uległy linie energetyczne. Po godzinie 8 w sobotę rzecznik PSP podał, że bez prądu pozostaje jeszcze 4,1 tysięcy odbiorców. Najwięcej - 2,2 tys. w województwie mazowieckim, tysiąc w podlaskim, oraz 800 osób w podkarpackim. W piątek wieczorem RCB informowało o 9 tysiącach odciętych od energii elektrycznej.

Strażacy przeprowadzili również prewencyjną ewakuację obozu harcerskiego w Widełkach (woj. świętokrzyskie). 99 harcerzy umieszczono w pobliskiej szkole.

Ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Przed gwałtowną pogodą ostrzegało RCB w specjalnym smsie wysłanym do abonentów wszystkich sieci komórkowych na obszarze województw, dla których Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami.

- Sądzę, że te SMS-y są dodatkową informacją, która mówi o tym, że tam, gdzie się znajdujemy, może wystąpić takie zjawisko - stwierdził Frątczak. - Jesteśmy służbą ratowniczą, pomagamy wtedy, kiedy coś już się wydarzy, ale bardzo często możemy uniknąć tragedii i ograniczyć skutki tego, co generują prawa natury, kiedy będziemy właściwie reagować - podsumował.

Jak informuje RCB, alert oficjalnie ruszy 12 grudnia. SMS-ie z piątku były częścią programu pilotażowego. "Uruchomienie pilotażu wiąże się z wakacjami i bezpieczeństwem wypoczywających, którzy już teraz będą mogli otrzymywać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach takich jak: nagłe zjawiska pogodowe, intensywne burze lub gwałtowne nawałnice, które mogą zagrażać życiu" - informuje RCB.

Interwencje na Mazowszu

Do piątkowego wieczora do mazowieckiej straży wpłynęło około 180 zgłoszeń w związku z burzami. Najwięcej na południu województwa - w powiecie radomskim, a także w powiatach garwolińskim, sokołowskim i węgrowskim. W tym ostatnim zgłoszenia dotyczyły m.in. lekkich uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych.

- Nasze główne działania to wypompowywanie wody z zalanych ulic i posesji. Niektóre zgłoszenia dotyczą także połamanych gałęzi i powalonych drzew - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie mł. bryg. Karol Kierzkowski.

W powiecie radomskim w związku z burzą strażacy odebrali 60 zgłoszeń. Jak poinformował rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu Konrad Neska, wichura uszkodziła dach budynku przy ulicy Grota-Roweckiego. Nikomu nic się nie stało. Do dwóch pożarów doszło w dwóch miejscowościach w powiecie radomskim. Od wyładowań atmosferycznych zapaliły się opuszczony dom i stodoła.

Większość zgłoszeń w powiecie radomskim dotyczyła jednak zalanych ulic, posesji i piwnic oraz złamanych konarów drzew, które spadły na drogi i uniemożliwiają przejazd.

- W pierwszej kolejności strażacy wypompowują wodę z budynków mieszkalnych, a także udrożniają nieprzejezdne drogi. Na koniec zajmujemy się usuwaniem wody z terenów prywatnych posesji - podkreślił Neska.

50 zdarzeń w Wieliczce

Załamanie pogody wyrządziło szereg szkód w małopolskiej gminie Wieliczka.

- Od godziny 15 otrzymujemy zgłoszenia i wyjeżdżamy do zdarzeń związanych z intensywnymi opadami deszczu. Do tej pory mieliśmy około 50 zdarzeń, związanych z zalaniami i powalonymi drzewami. Utrudnienia staramy się usuwać na bieżąco - powiedział po godzinie 20 w piątek starszy kapitan Tomasz Sroka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia podtopień w miejscowości Mała Wieś w gminie Wieliczka.

Posłuchaj całej rozmowy z Pawłem Frątczakiem

Paweł Frątczak o skutkach nawałnic, które przeszły przez Polskę
Paweł Frątczak o skutkach nawałnic, które przeszły przez Polskętvn24

Autor: dd,ao/map / Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami - w poniedziałkowe popołudnie objęte nimi zostały także województwa środkowej Polski. Lokalnie groźna aura potrwa do nocy. Obowiązują także alarmy przed upałem.

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News