Naukowcy z Instytutu Wake Forest Baptist Medical Center zdołali stworzyć wielowarstwowe tkanki z komórek macierzystych wyizolowanych z... moczu. To przełom w medycynie. Dzięki tej metodzie można pobrać komórki macierzyste wielu organów bez ingerencji chirurgicznej.
Nerka lub serce z moczu? Dla amerykańskich naukowców brzmi to całkiem poważnie. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez Yuanyuan Zhang okazało się, że mocz zawiera wiele cennych składników - także komórki macierzyste.
Nieograniczone możliwości
- To nieograniczone źródło autologicznych komórek, które można wykorzystać do leczenia wielu schorzeń jak choroba nerek, dróg moczowych lub zaburzeń erekcji - -powiedział Zhang.
Do badania wykorzystano 17 próbek pacjentów w wieku 5-75 lat. Okazało się, że w każdej z nich odnajdywano zdrowe komórki. Wszepione szczurom laboratoryjnym, wykazywały zdolność do tworzenia tkanki mezenchymatycznej. To podstawowa tkanka - z niej tworzą się tkanki łączne, kostne, tkanki chrzęstne, mięśniowe, a co najważniejsze - tkanki mięśniowe poprzecznie prążkowane typu sercowego.
Przełom w medycynie
- To szansa na wyhodowanie narządów do przeszczepu, których organizm nie odrzuci. Możemy z nich wyhodować np. zastępcze pęcherze, układ moczowy a także inne narządy - wyjaśnił naukowiec. Naukowcy są przekonani, że wyhodowane organy nie zostałyby odrzucone, ponieważ byłyby "produkowane w tej samej fabryce" - naszym własnym organiźmie.
- Komórki można pozyskiwać za pomocą prostego, taniego, nieinwazyjnego sposobu, unikając zabiegów chirurgicznych - podkreślił naukowiec.
Autor: mb/jaś / Źródło: science daily