Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się... bardzo logiczny. Naukowcy opublikowali wyniki badań, które zmieniają sposób myślenia o procesach zachodzących w naszych mózgach.
- Wielu badaczy "nie widzi lasu mimo drzew", badając mózg. Skupiają się na poszczególnych neuronach, których reakcje bywają chaotyczne i niezrozumiałe. Ale gdy to zmienić, tj. spojrzeć na neurony jako grupę, chaos nabiera sensu - wyjaśnia Mattia Rigotti, badacz z Columbia University i New York University.
Neurony myślą wspólnie
Dotychczas uważano, że neurony reagują zawsze jednakowo na te same bodźce. Tezę tę obalił zespół Rigottiego. Badacze wykazali to obserwując 237 oznaczonych neuronów w przedniej korze mózgu rezusów.
Badacze przyuczyli małpy do rozróżniania na monitorze pewnych obrazków, z którymi zwierzęta miały pewne skojarzenia emocjonalne (np. radość, strach).
Neurony reagowały w różny sposób, nie zawsze zresztą te same. Gdy badacze zaczęli szukać wyjaśnienia dla ich chaotycznego i nieprzewidywalnego zachowywania, doszli do zaskakujących wniosków. Mózg się dopasowywał do.. siebie. Reakcje poszczególnych neuronów różniła się, ponieważ uwzględniały one aktywność innych neuronów.
Superkomputer każdego organizmu
Wyniki badań zespołu Rigottiego jednoznacznie wskazują, że powinno się zmienić podejście do badań mózgu. Chaotyczne reakcje neutronów, które wcześniej bagatelizowano, okazały się bardzo ważnym elementem pozwalającym na zrozumienie organu, który dyryguje całym naszym ciałem. Mózg każdej istoty tworzy indywidualną sieć, w której neurony ściśle ze sobą współpracują. Naukowcy wykazali to na przykładzie małp. Im lepiej rozwinięte są połączenia między neuronami, tym szybsza jest wymiana informacji i zdolność reakcji organizmu. To procentuje lepszą koncentracja, kojarzeniem faktów i lepszą pamięcią.
Autor: mb/mj / Źródło: science daily