Takiego dzieła nie powstydziłby się najbardziej zdolny grafik komputerowy. To jednak nie wytwór imaginacji człowieka, ale obraz szóstej planety Układu Słonecznego - Saturna.
Saturna, nie da się oczywiście zobaczyć w takiej postaci, gołym okiem. Powyższe zdjęcia zostało wykonane przez sondę Cassini krążącą wokół Saturna. Powstało, gdy 17 października sonda znalazła się w cieniu planety i miała okazję sfotografować ją podświetloną przez Słońce. Ostatnia możliwość na zrobienie zdjęcia była we wrześniu 2006 roku.
Zdjęcia robione pod Słońce są szczególnie cenne, bo pozwalają zobaczyć szczegóły atmosfery i pierścieni, których normalnie nie widać. Tu dodatkowo można dostrzec dwa księżyce Saturna - Enceladus i Tetyda. Oba widoczne są po lewej stronie poniżej pierścień.
Baza 60 zdjęć
Niezwykłe barwy w jakich mieni się planeta to zasługa specjalistów z NASA pracujących w Cassini Imaging Central Laboratory for Operations czyli CICLOPS. Zdjęcia, w sumie jest ich 60, zostały zrobione w podczerwieni, czerwieni i fiolecie - dopiero późniejsze połączenie dało widoczny powyżej efekt.
Bezzałogowa sonda
Cassini-Huygens to misja bezzałogowej sondy kosmicznej przeznaczonej do wykonania badań Saturna, jego pierścieni, księżyców i magnetosfery. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem trzech agencji kosmicznych: amerykańskiej NASA, europejskiej ESA i włoskiej ASI.
Sonda została wystrzelona w październiku 1997 roku. W lipcu 2004 roku Cassini stała się pierwszym sztucznym satelitą Saturna, a odłączony od sondy próbnik Huygens w styczniu 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana, jednego z księżyców planety.
Autor: adsz/rs / Źródło: NASA