Podarowanie kwiatów to miły zwyczaj, ale wręczając je trzeba uważać na to, co symbolizują.
Kwiaty stanowią popularny prezent. Należy jednak zwracać uwagę zarówno na gatunek, którym się kogoś obdarza, jak i na jego barwę.
- Kwiaty związane są nie tylko z kulturową stroną człowieka, ale przede wszystkim z wiarą - mówi Maja Popielarska, prowadząca program "Maja w ogrodzie". - Podarowanie ich jest zawsze przyjemnym zwyczajem, jednak są pewne zasady. Nie powinno się przynosić do kogoś do domu wrzosu - podobno przynoszą nieszczęście - dodaje.
Uważaj, co dajesz
Najczęściej symbolika kwiatów jest pozytywna. Bardzo często oznacza miłość do drugiej osoby. Czasami określimy ją jako bardzo silną, namiętną, innym razem jako rozwijającą się, delikatną.
Kwiaty wyrażające takie uczucia jest wiele. Zaliczymy do nich m. in. bez, słonecznik oraz inne o czerwonej barwie płatków: róże, tulipany, astry. Wbrew pozorom w tej grupie znajdują się również chryzantemy, kojarzone zazwyczaj jako kwiaty cmentarne.
Z niektórymi gatunkami należy uważać jeszcze bardziej. Nawet nieświadomie możemy sprawić komuś przykrość.
Niebieski irys wyraża oziębłość. Żonkile oraz żółte róże symbolizują zazdrość o drugą osobę. Fiołki mają różne znaczenia, w tym smutek, że obdarowany o nas zapomina. Żółty tulipan określa bezsensowną, krótkotrwałą i nierokującą miłość.
Kolor ma znaczenie
Barwy kwiatów potrafią zmieniać znaczenie ich różnych gatunków. Np. czerwona róża ma zupełnie inne znaczenie niż żółta.
Biel to czystość i niewinność. Białe róże wyrażają szacunek i są symbolem szczęśliwej miłości. Z kolei żółć zazwyczaj wyraża negatywne odczucia, np. złość. Róż symbolizuje przyjaźń, czerwień miłość a kolor niebieski - wierność na całe życie. Fiolet przekaże drugiej osobie, że odczuwamy smutek i żal. Rzadko spotykana w naszej kulturze zieleń kwiatu pokazuje nadzieję.
Dywany z kwiatów
Kwiaty stanowią nieodłączną część życia. Urozmaicają i upiększają krajobraz, są stałymi bywalcami w domach. W związku z ich znaczeniem w kulturze, organizowane jest wiele wydarzeń z ich głównym udziałem. Jednym z nich jest cykliczne układanie "dywanów" z tulipanów przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Zbieramy te kolory, które są nam potrzebne. Dopiero wtedy będziemy mogli określić dokładną liczbę tych główek - mówi Alicja Pudelska, organizatorka akcji. - Myślę, że to będzie około miliona, półtora miliona główek - dodaje.
Autor: ao/tw / Źródło: swiatkwiatow.pl, wysylamykwiaty.pl, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: visualhunt.com