Poszkodowani przez powodzie na Mauritiusie mogą liczyć na niespodziewane wsparcie. Tamtejszym służbom w walce ze skutkami klęski pomogą kadeci rosyjskiej marynarki wojennej, którzy odbywają właśnie rejs dookoła świata. Bark Siedow, na którym płyną, ma dotrzeć do wyspy w piątek rano.
O wsparciu rosyjskich marynarzy dla Mauritiusa poinformowała w środę rzeczniczka Federalnej Agencji Rybołówstwa Lubow Jołkina.
Powodzie na wyspie to skutek gwałtownych ulew, które 31 marca przeszły nad stolicą Mauritiusa Port Louis. Według lokalnych meteorologów, w niecałą godzinę spadło tam 152 l deszczu na metr kwadratowy.
Zginęło co najmniej 11 osób - większość ofiar w tunelu łączącym biznesowo-handlową dzielnicę stolicy Port Louis z pozostałymi częściami miasta. Ruch został sparaliżowany, na ulicach zapanował chaos.
Mogą od razu ruszyć do akcji
Kapitan rosyjskiego barku (rodzaj żaglowca) Nikolaj Zorczenko zapewnił, że kadeci z pokładu Siedowej w momencie przybycia do portu w Mauritiusie będą gotowi do niesienia wszelkiej pomocy.
- Lokalne władze odpowiedziały, że ich pomoc jest potrzebna i mile widziana, ale nie ma naglącej potrzeby. Zdecydowano, że po przybyciu do pomocy zostanie skierowanych 50 kadetów - powiedziała Lubow Jołkina.
Według planu Siedow ma dopłynąć do Mauritiusa w piątek wczesnym rankiem. Podczas postoju w porcie jednostkę mają odwiedzić prezydent kraju Kailash Purryag i premier Navin Ramgoolam.
Płynie od maja
Czteromasztowy rosyjski bark trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy na świecie statek tradycyjnego żeglarstwa w eksploatacji. Powstał w 1921 r. w stoczni Krupp Germania-Werft w Kilonii. Siedow ma 117,5 m długości i ponad 4000 metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania. Na pokładzie ma 70 członków załogi i 170 rosyjskich kadetów marynarki wojennej.
20 maja 2012 r statek wypłynął w rejs dookoła świata dla uczczenia 150. rocznicy rosyjskiej państwowości i pamiętnych dat w historii rosyjskich odkryć geograficznych. Ma go zakończyć w Sankt Petersburgu w lipcu 2013 roku. Podczas 14-miesięcznego rejsu przepłynie około 45 tys. mil morskich.
Autor: js/rs / Źródło: Ria Novosti