Co najmniej 42 osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku. Ponad 800 zostało rannych. Żywioł zrównał z ziemią szpital, setki domów i hotele.
Według amerykańskiej służby geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się 36 kilometrów na południe od miasta Mamuju w zachodniej części Celebesu. Hipocentrum miało miejsce na głębokości 18 km. Odnotowano co najmniej 26 wstrząsów wtórnych.
Według najnowszych informacji zginęły 42 osoby. Rannych zostało łącznie ponad 820.
Zniszczony szpital
W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu,, zniszczony został szpital.
Jak powiedział w piątek rano czasu polskiego w rozmowie z francuską agencją prasową AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej, w gruzach uwięzieni byli pacjenci i personel szpitala. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami szacował wtedy na 10-20, nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.
Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły także wiele innych budynków, w tym ponad 300 domów, dwa hotele, a także mosty i drogi. Około 15 tysięcy osób straciło dach nad głową.
Pacyficzny pierścień ognia
Indonezja znajduje się w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.
Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tysięcy osób, w tym 170 tysięcy w Indonezji.
Autor: anw,ps / Źródło: PAP, Reuters