Każdego roku do Amazonii dociera prawie 30 mln ton pyłu znad Sahary. Zdaniem naukowców to duża ilość. Nie należy jednak się tym martwić, a wręcz przeciwnie. Wraz z drobinkami pyłu do lasów deszczowych dociera ważny składnik odżywczy - fosfor. To m.in. dzięki niemu można podziwiać soczyście zielone dżungle.
W północnej części Afryki leży Sahara, największa gorąca pustynia na Ziemi. Rozciąga się od Morza Czerwonego na wschodzie po Ocean Atlantycki na zachodzie. Temperatura nierzadko sięga tam 50 st. C, a opady deszczu są wyjątkowym wydarzeniem. Z kolei za Atlantykiem, w Ameryce Południowej, rozpościera się największy na świecie kompleks lasów deszczowych. Codzienne opady deszczu sprawiają, że deficyt wody w tym rejonie nie powinien nastąpić. Czy jest wiec coś, co łączy te dwa skrajnie różne środowiska?
Okazuje się, że tak. To pył znad Sahary, który jest unoszony przez silny wiatr i odbywa transatlantycką podróż do Amazonii. Gęsta chmura zawieszonych w powietrzu niewielkich cząsteczek rozciąga się między pustynią a dżunglą. Niedawno naukowcy przyjrzeli się pyłowi poprzez analizę zdjęć satelitarnych. Dzięki temu udało im się oszacować, ile tych drobnych cząsteczek opada na powierzchnię Amazonii każdego roku.
Transatlantycka podróż prawie 30 mln ton pyłu
Eksperci na łamach magazybu "Geophysical Research" poinformowali, że znad Sahary do Amazonii co roku przenoszonych jest 27,7 mln ton pyłu. To najpotężniejszy zaobserwowany na naszej planecie transport drobnych cząstek. Jednak nie tylko sam pył był przedmiotem zainteresowania naukowców. Hongbin Yu z Uniwersytetu Maryland w College Park, główny autor badania, poinformował, że do Amazonii wraz z pyłem docierają aż 22 tys. ton fosforu.
To ilość wystarczająca do rekompensacji fosforu, który każdego roku (pod wpływem opadów i powodzi) jest ługowany w głąb gleby, a następnie spływa do Amazonki. Autorzy badania przypuszczają więc, że pył znad Afryki odgrywa istotną rolę we wzbogacaniu Amazonii w składniki odżywcze.
Niektórych może frapować, dlaczego pył znad Sahary zawiera tak dużo fosforu. Jak wyjaśniają eksperci, ten pył pochodzi z Bodele, czyli półpustynnej kotliny na południu Sahary, która kiedyś była wypełniona wodą bogatą w składniki odżywcze. Rozległe pióropusze pyłu można czasami zaobserwować na zdjęciach satelitarnych, takich jak to poniżej:
Autor: kt/map / Źródło: www.huffingtonpost.com, weather.com, nasa.gov.com