Puszcza Zielonka gościła orientalistów. Relacja z Róży Wiatrów 2015

Relacja z zawodów "Róża Wiatrów" w Koziegłowach koło Poznania
Relacja z zawodów "Róża Wiatrów" w Koziegłowach koło Poznania
youtube.com/powazny
Relacja z zawodów "Róża Wiatrów" w Koziegłowach koło Poznaniayoutube.com/powazny

Trzy trasy: dwie piesze na dystansach 25 i 50 kilometrów oraz rowerowa na dystansie 150 kilometrów. Na liście startowej blisko dwustu zawodników i czekające na nich tereny Puszczy Zielonka pod Poznaniem - w sobotę, 28 marca, odbył się rajd Róża Wiatrów.

Najliczniej obsadzona była trasa biegowa o długości 50 kilometrów. Wyniki z niej zaliczane są do klasyfikacji Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Przez ostatnich kilkanaście dni biłem się z myślami, czy nie ruszyć do rywalizacji właśnie na tym dystansie. Wygrał jednak zdrowy rozsądek: dzień później, 29 marca, miałem być pacemakerem podczas 10. Półmaratonu Warszawskiego i nie chciałem ryzykować kontuzji. Dlatego też zdecydowałem się na start na trasie o połowę krótszej.

Na naszej antenie już niedługo zobaczysz nowy program "Ruch i Zdrowie -Witaj w Klubie", którego możesz być częścią. Wystarczy, że podzielisz się z nami tym, jak sport i dieta wpływają na Twoje życie

Cel: podium

Dobrze się czuję w zawodach na średnich dystansach. W zeszłym roku trzykrotnie stawałem na podium w różnych biegach o długości od 25 do 40 kilometrów. Nie ukrywałem przed nikim, że jadąc na Różę Wiatrów, myślę o przywiezieniu kolejnego pucharu do domu. Wiedziałem, że z formą jestem dość daleko... w lesie, ale gdzieś pod skórą czułem, że mogę powalczyć.

Kilka minut przed 11 dostaliśmy do ręki mapy. Na nich zaznaczonych 7 punktów kontrolnych, które musieliśmy odnaleźć i specjalnym perforatorem zaznaczyć na karcie startowej naszą obecność przy nich. Każdy z zawodników poświęcił parę chwil na próbę znalezienia najlepszego wariantu pokonywania trasy. Niedługo później rozległ się sygnał do startu.

Od początku w czubie

Wystartowałem szybko. Przez moment zastanawiałem się nawet czy nie za szybko. Stwierdziłem jednak, że nie ma co myśleć - trzeba biec. Pierwszy punkt kontrolny podbiłem wspólnie z dwoma innymi zawodnikami. Uciekliśmy daleko do przodu i nie widzieliśmy za sobą grupy pościgowej. To sprawiło, że do kolejnego punktu uciekaliśmy jeszcze szybciej.

Po pięciu kilometrach pojawiliśmy się przy drugim punkcie. Znaleziony bez najmniejszego problemu. Zawodnik, który biegł przede mną, podbił go kilkadziesiąt sekund szybciej. Dzięki temu wypracował sobie dużą przewagę na odcinku do trzeciego punktu. Biegnąc przez pole widziałem tego biegacza na horyzoncie, jednak dogonienie go na tamten moment było niemożliwe.

Nie zmienia to faktu, że moja prędkość przelotowa była co najmniej zadowalająca. Nie widziałem za sobą żadnego ogona, ale też nie czułem, żebym tracił wiele do lidera. Biegłem szybko, nawigowałem bardzo pewnie. Zarówno trzeci jak i czwarty punkt kontrolny zebrałem niemalże w biegu.

Meta coraz bliżej

Zacząłem kierować się w stronę mety, mając jeszcze trzy punkty do odnalezienia. Ich położenie, opisane jako "górka" czy "zakręt ścieżki", pomimo tego, że na papierze wyglądało na dość oczywiste, w rzeczywistości mogło przysporzyć zawodnikom wielu kłopotów. Niejednokrotnie na takich zawodach szuka się punktu kontrolnego, który jest położony na górce czy w rowie, przeczesując dziesiątki górek czy rowów w okolicy miejsca, gdzie dany punkt powinien się znajdować. I zajmuje to wiele minut.

Tym razem obyło się bez czasu straconego na poszukiwania. Wszystkie pozostałe punkty były dokładnie tam, gdzie być powinny i udało mi się do nich dotrzeć bez najmniejszego zawahania. Pozostała jeszcze kwestia powrotu na metę. Drogi były trzy, każda miała swoje plusy i minusy. Wiedząc, że nogi chcą jeszcze biec szybko, zdecydowałem się na powrót płaskim, przebieżnym i nieco dłuższym odcinkiem.

Jak powiedziałem, tak zrobiłem

Na zegarku mija 2 godzina i 10 minuta biegu. GPS pokazuje, że przebiegłem 24 kilometry. Wbiegam do budynku szkoły w Koziegłowach, gdzie zlokalizowane było biuro zawodów. Oddaję kartę startową, łapię oddech. Jest dobrze. Jest bardzo dobrze. Ucieczka na początku biegu była znakomitą decyzją. Zająłem 2. miejsce na 25-kilometrowej trasie Róży Wiatrów, a do zwycięzcy straciłem około siedmiu minut.

A już niedługo w tvnmeteo.pl przeczytacie i obejrzycie relację z 10. Półmaratonu Warszawskiego. Będziecie mogli się przekonać, jak wygląda taki bieg z perspektywy pacemakera, za plecami którego biegnie kilkaset osób.

Autor: Marcin Kargol / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek 17.07. Noc będzie pochmurna, miejscami będzie się błyskać. Dzień przyniesie deszcz i lokalne burze. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie.

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Pogoda na jutro - czwartek, 17 lipca. Deszczowa noc, miejscami zagrzmi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr