Właśnie zakończył się projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Dzięki niemu m.in. odbudowano kolonię dzikich pszczół oraz objęto ochroną pszczoły z linii augustowskiej.
Projekt rozpoczął się dwa lata temu i miał za zadanie odbudowę populacji dzikich pszczół w Polsce oraz uświadomienie ludziom jak znaczącą rolę w ekosystemie pełnią te pożyteczne owady. To niezwykle ważna inicjatywa, szczególnie teraz, gdy pszczoły masowo wymierają na każdym kontynencie. Dlatego w ramach akcji tworzono także ścieżki edukacyjne, szkolono potencjalnych bartników, prowadzono badania naukowe oraz budowano barcie i kłody bartne.
W projekcie wzięły udział nadleśnictwa: Augustów, Browsk, Maskulińskie i Supraśl. Działania miały wspomóc ideę odtworzenia tradycyjnego bartnictwa oraz odnowę populacji dzikich pszczół na terenie czterech puszcz: Augustowskiej, Białowieskiej, Knyszyńskiej i Piskiej.
Odbudowa populacji dzikich pszczół
Program zakładał, że łącznie na terenie czterech nadleśnictw powstanie 20 barci i kłody bartne. Udało się jednak stworzyć aż 35 domów dla owadów. Najwięcej na terenie Nadleśnictwa Augustów, gdzie utworzono cztery barcie i aż 16 kłód bartnych.
W odtwarzaniu tradycji bartnictwa polskim leśnikom pomagali bartnicy z parku narodowego Szulgan-Tasz w Baszkirii na Uralu w Rosji. Uczyli Polaków budowy kłód bartnych oraz barci i pokazywali, jak należy opiekować się leśnymi pszczołami. Nauka przyniosła oczekiwane skutki. We wszystkich nadleśnictwach połowa z przygotowanych barci i kłód została już zasiedlona przez pszczoły.
Pozytywne wyniki projektu
Efektem kończącego się właśnie projektu jest odbudowa całych kolonii dzikich pszczół, ochrona augustowskiej odmiany pszczoły, która jest jedynym zachowanym dzikim gatunkiem pszczół w Europie oraz stworzenie podstaw prawnych bartnictwa.
W ramach projektu udało się zrealizować między innymi specjalne programy edukacyjne. We wszystkich nadleśnictwach biorących udział w projekcie wykonano ekspozycje, punkty i ścieżki edukacyjne. Do korzystania z przygotowanej oferty terenowej zachęcają także przewodniki i albumy. W celu promocji idei odtwarzania bartnictwa powstała także specjalna strona internetowa, na której można m.in. podglądać pszczoły na żywo w kłodach bartnych w nadleśnictwach Augustów i Browsk. Na stronie znajduje się także baza danych i bieżące informacje.
Lasy Państwowe przeznaczyły na dwuletni projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" 200 tys. zł. Partnerami przedsięwzięcia była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Realizacja tego unikatowego projektu była możliwa dzięki finansowaniu z funduszy norweskich przy wsparciu środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, w ramach Programu Operacyjnego PL02 "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów".
Dzięki różnym inicjatywom populacja pszczół zostaje powoli odbudowywana. W 2015 roku ponad 10 milionów pszczół zasiedliło nowe ule w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie), po tym jak w październiku 2014 roku doszło tam do masowego pomoru 5 milionów owadów.
Autor: zupi / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Augustów / Roman Rogoziński