Pszczeli projekt zakończony sukcesem. Udało się odbudować populację

Projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach"
Projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach"
Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Browsk
Projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach"Nadleśnictwo Augustów, Nadleśnictwo Browsk

Właśnie zakończył się projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach". Dzięki niemu m.in. odbudowano kolonię dzikich pszczół oraz objęto ochroną pszczoły z linii augustowskiej.

Projekt rozpoczął się dwa lata temu i miał za zadanie odbudowę populacji dzikich pszczół w Polsce oraz uświadomienie ludziom jak znaczącą rolę w ekosystemie pełnią te pożyteczne owady. To niezwykle ważna inicjatywa, szczególnie teraz, gdy pszczoły masowo wymierają na każdym kontynencie. Dlatego w ramach akcji tworzono także ścieżki edukacyjne, szkolono potencjalnych bartników, prowadzono badania naukowe oraz budowano barcie i kłody bartne.

W projekcie wzięły udział nadleśnictwa: Augustów, Browsk, Maskulińskie i Supraśl. Działania miały wspomóc ideę odtworzenia tradycyjnego bartnictwa oraz odnowę populacji dzikich pszczół na terenie czterech puszcz: Augustowskiej, Białowieskiej, Knyszyńskiej i Piskiej.

Odbudowa populacji dzikich pszczół

Program zakładał, że łącznie na terenie czterech nadleśnictw powstanie 20 barci i kłody bartne. Udało się jednak stworzyć aż 35 domów dla owadów. Najwięcej na terenie Nadleśnictwa Augustów, gdzie utworzono cztery barcie i aż 16 kłód bartnych.

W odtwarzaniu tradycji bartnictwa polskim leśnikom pomagali bartnicy z parku narodowego Szulgan-Tasz w Baszkirii na Uralu w Rosji. Uczyli Polaków budowy kłód bartnych oraz barci i pokazywali, jak należy opiekować się leśnymi pszczołami. Nauka przyniosła oczekiwane skutki. We wszystkich nadleśnictwach połowa z przygotowanych barci i kłód została już zasiedlona przez pszczoły.

Pozytywne wyniki projektu

Efektem kończącego się właśnie projektu jest odbudowa całych kolonii dzikich pszczół, ochrona augustowskiej odmiany pszczoły, która jest jedynym zachowanym dzikim gatunkiem pszczół w Europie oraz stworzenie podstaw prawnych bartnictwa.

W ramach projektu udało się zrealizować między innymi specjalne programy edukacyjne. We wszystkich nadleśnictwach biorących udział w projekcie wykonano ekspozycje, punkty i ścieżki edukacyjne. Do korzystania z przygotowanej oferty terenowej zachęcają także przewodniki i albumy. W celu promocji idei odtwarzania bartnictwa powstała także specjalna strona internetowa, na której można m.in. podglądać pszczoły na żywo w kłodach bartnych w nadleśnictwach Augustów i Browsk. Na stronie znajduje się także baza danych i bieżące informacje.

Lasy Państwowe przeznaczyły na dwuletni projekt "Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach" 200 tys. zł. Partnerami przedsięwzięcia była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Realizacja tego unikatowego projektu była możliwa dzięki finansowaniu z funduszy norweskich przy wsparciu środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, w ramach Programu Operacyjnego PL02 "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów".

Dzięki różnym inicjatywom populacja pszczół zostaje powoli odbudowywana. W 2015 roku ponad 10 milionów pszczół zasiedliło nowe ule w Przyczynie Dolnej (woj. lubuskie), po tym jak w październiku 2014 roku doszło tam do masowego pomoru 5 milionów owadów.

Pszczoły wróciły do Przyczyny
Pszczoły wróciły do PrzyczynyTVN 24

Autor: zupi / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Augustów / Roman Rogoziński

Pozostałe wiadomości

Alert RCB przed silnym wiatrem został wydany w sylwestra. Mieszkańcy trzech województw powinni zachować szczególną ostrożność podczas świętowania na świeżym powietrzu. Eksperci radzą, by również przygotować oświetlenie zastępcze.

"Zachowaj ostrożność podczas aktywności na zewnątrz". Alert RCB

"Zachowaj ostrożność podczas aktywności na zewnątrz". Alert RCB

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. W noc sylwestrową na terenie trzech województw obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. W nocy podmuchy mogą sięgać 115 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. W nocy podmuchy mogą sięgać 115 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Korzystne warunki zorzowe pojawiły się we wtorek wieczorem. Podczas sylwestrowej nocy warto spojrzeć w niebo nie tylko po to, by oglądać pokazy fajerwerków. W części kraju obserwacjom będzie sprzyjała pogoda.

Światła północy na sylwestra. "Kto ma czyste niebo, niech łapie zorzę"

Światła północy na sylwestra. "Kto ma czyste niebo, niech łapie zorzę"

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz", tvnmeteo.pl

Poszczególne kraje wchodzą kolejno w Nowy Rok. Razem z nami zrobiły to między innymi Niemcy i Francja. Godzinę wcześniej kartkę kalendarza zerwali Ukraińcy. Wcześniej zmiana daty nastąpiła w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Tajlandii, Hongkongu, Chinach, Australii czy Nowej Zelandii. Nowy rok najwcześniej zaczął się na leżącej na Pacyfiku wyspie Kiritimati i leżącej tam miejscowości Poland.

Kolejne kraje zrywają kartkę z kalendarza

Kolejne kraje zrywają kartkę z kalendarza

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po Nowym Roku w pogodzie szykuje się spora zmiana. Będzie za nią odpowiedzialna ogromna zatoka chłodu, która zacznie rozbudowywać się nad Europą. Kolejne dni przyniosą lokalne opady śniegu i temperaturę oscylującą wokół zera. Miejscami za dnia chwyci mróz.

W prognozach widać "wielką zatokę chłodu". Gdzie spadnie śnieg i chwyci mróz?

W prognozach widać "wielką zatokę chłodu". Gdzie spadnie śnieg i chwyci mróz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 01.01. Ostatnie godziny odchodzącego roku przyniosą nam pochmurne niebo z rozpogodzeniami. Miejscami temperatura spadnie do -4 stopni Celsjusza. Pierwszy stycznia w większości kraju okaże się wietrzny, a warunki biometeorologiczne - niekorzystne.

Pogoda na jutro - środa 01.01. Wietrzna, miejscami mroźna noc sylwestrowa

Pogoda na jutro - środa 01.01. Wietrzna, miejscami mroźna noc sylwestrowa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby w sylwestrową noc nie odpalać fajerwerków. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzikich zwierząt żyjących w Tatrach. W ubiegłym roku grupa turystów wystrzeliła race w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Apel o niestrzelanie fajerwerkami w Tatrach. "Zwierzęta mają dużo czulszy słuch niż ludzie"

Apel o niestrzelanie fajerwerkami w Tatrach. "Zwierzęta mają dużo czulszy słuch niż ludzie"

Źródło:
PAP

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP

Władze Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i informują o "szokujących wydarzeniach", jakie kilka dni temu rozegrały się w pobliżu wulkanu Kilauea. Dziecko przebywające tam z rodziną wymknęło się opiekunom i nieomal spadło z wysokiego na 120 metrów urwiska. Strażnicy apelują do odwiedzających o ostrożność i przestrzegają przed łamaniem obowiązujących w parku zasad.  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Dziecko niemal wpadło do aktywnego wulkanu. "Szokujące wydarzenia"  

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Tornado zniszczyło stuletni kościół w stanie Missisipi. W momencie uderzenia żywiołu w budynku przebywały dwie osoby, które ukryły się w łazience. Chociaż kościół został zniszczony, ludzie nie odnieśli poważnych obrażeń.

Tornado uderzyło w stuletni kościół. Wewnątrz byli ludzie

Tornado uderzyło w stuletni kościół. Wewnątrz byli ludzie

Źródło:
WAPT, tvnmeteo.pl

Dzikim populacjom koali coraz bardziej zagraża chlamydioza. Choroba ta wyjątkowo szybko rozprzestrzenia się wśród torbaczy, uniemożliwiając im posiadanie potomstwa. Naukowcy pracują nad szczepionką, jednak głównym przeciwnikiem w walce o przetrwanie wielu populacji jest czas.

Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali

Choroba weneryczna dziesiątkuje populację koali

Źródło:
BBC, Aussie Ark, Nature

Premier Francji Francois Bayrou przedstawił plan odbudowy Majotty po przejściu niszczycielskiego cyklonu Chido. Przed końcem stycznia do każdego domu na wyspach mają wrócić dostawy prądu. Jak powiedział szef rządu, pełna odbudowa infrastruktury może potrwać nawet dwa lata.

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Bez prądu spędzą jeszcze miesiąc, odbudowa potrwa całe lata

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde

Przed nami kilka ostatnich ciepłych dni. Jakiej aury możemy się spodziewać w nowym roku? Sprawdź autorską długoterminową prognozę przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Pogoda na 16 dni: mróz zaatakuje w nowym roku

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ratownicy TOPR przeprowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek akcję ratunkową. Sprowadzili z Rysów turystę, który utknął w trudnym terenie i nie potrafił zejść. Nie miał przy sobie telefonu i dlatego nie mógł wezwać pomocy. Został odnaleziony dzięki sygnałom latarki.

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach

Całonocna akcja ratunkowa w Tatrach

Źródło:
PAP

W weekend przez południowo-wschodnie stany USA przetoczyło się 38 tornad. Bilans ofiar gwałtownej aury wzrósł do czterech - podała stacja ABC News.

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Aż 38 tornad w ciągu jednej doby. Wzrósł bilans ofiar

Źródło:
Reuters, ABC News

Wysokie fale od kilku dni nawiedzają Peru. W 91 portach wprowadzono zakaz wypływania na morze. Wzburzona woda zatapiała łodzie rybackie i uszkadzała falochrony.

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Fale zatapiały łodzie, uszkadzały falochrony. Zamknięto porty

Źródło:
Reuters

W nocy z piątku na sobotę nad Grecję nadciągnęły porywiste podmuchy wiatru i obfite opady, między innymi śniegu. Biało zrobiło się w sporej części kraju, w tym na Krecie.

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Burze śnieżne w Grecji. Sypnęło na kontynencie i wyspach

Źródło:
ekathimerini.com, Greek Reporter

Rekin zaatakował dwóch turystów w egipskim kurorcie Marsa Alam. Jeden z nich zmarł - podało w niedzielę tamtejsze ministerstwo środowiska. Obydwaj turyści byli najprawdopodobniej narodowości włoskiej.

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Atak rekina w egipskim kurorcie. Jeden turysta zginął, drugi ranny

Źródło:
Reuters, PAP

Już za kilka dni powitamy nowy rok. Jaki będzie? "Zapytano" o to węża z ogrodu zoologicznego w litewskim Kownie.

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

"Tak wskazał nasz wąż". Gad z litewskiego zoo wie, jaki będzie 2025 rok

Źródło:
ENEX

Sztorm szalał na Morzu Czarnym. Porywy wiatru przekraczały prędkość 90 kilometrów na godzinę. W Konstancy, największym porcie handlowym Rumunii, odnotowano rekordowe fale o wysokości 7,5 metra.

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Sztorm na Morzu Czarnym. "Powstały fale o rekordowej wysokości"

Źródło:
ENEX, cugetliber.ro

Niski poziom wody w sztucznym jeziorze Kariba na granicy Zambii i Zimbabwe spowodował serię trzęsień ziemi. Według władz wybudowana w regionie infrastruktura energetyczna jest w dobrym stanie, ale wielu ekspertów obawia się, że może ona wkrótce się zawalić.

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

"Najniższy poziom wody od pół wieku" i seria trzęsień ziemi

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował wędkarza we wschodniej Australii. Jak przekazały lokalne media, 40-latek spędzał czas z rodziną nad wodą, gdy nagle zaatakował go drapieżnik. Mimo długiej walki o jego życie, mężczyzna zmarł.

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Rekin chwycił wędkarza za szyję. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Canberra Times

Ptasia grypa zdziesiątkowała populację dzikich kotów w ośrodku dla zwierząt w Shelton w amerykańskim stanie Waszyngton. Z 37 osobników pozostało tylko 17. Nie wiadomo, jak zwierzęta się zaraziły.

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

20 dzikich kotów nie żyje. "Myśleliśmy, że robimy wszystko, żeby uniknąć czegoś takiego"

Źródło:
CNN

Trzy domy zostały zniszczone przez duży pożar buszu, który wybuchł w Parku Narodowym Grampians w australijskim stanie Wiktoria. Wyczekiwana poprawa pogody pozwoliła jednak strażakom powstrzymać rozprzestrzenianie się płomieni. Władze poinformowały, że w piątek większość ewakuowanych mieszkańców wróciła do swoich miejscowości.

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

"Modliłem się, żebyśmy mogli wrócić do domu"

Źródło:
ABC, tvnmeteo.pl

W lesie w podlaskim Surażu pojawiły się lodowe włosy. Zdjęcia, na którym widać to rzadkie zjawisko, dostaliśmy na Kontakt24. Dopiero kilka lat temu naukowcy odkryli proces jego powstawania.

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

"Przypominało pałki z watą cukrową. Było tego całe mnóstwo"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl