W Europie co prawda króluje wiosna, ale są miejsca na półkuli północnej, gdzie zima nie oddaje pola. Na Alasce po zamarzniętym Morzu Beringa ścigają się psie zaprzęgi. Te kojarzące się dość tradycyjnie zawody mogą zaskoczyć równouprawnieniem - na liczącej 1850 km trasie kobiety ścigają się na równi z mężczyznami.
Iditarod Trail Sled Dog Race to jedna z największych imprez sportowych na Alasce i jeden z najbardziej prestiżowych, a także najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów. Startuje zwykle z położonej 113 km na północ od Anchorage miejscowości Willow. Trasa do pokonania wynosi około 1850 km, a meta znajduje się w miasteczku Nome.
Rekord: osiem dni
Konkurs kończy się, kiedy zawodnicy pokonają wyznaczoną trasę. W pierwszych zawodach w historii psich zaprzęgów zajmowało to około 20 dni. Rekord, czyli osiem dni należy do Szwajcara Martina Bussera. Poprzednie edycje Iditarod Trail Sled Dog Race wygrywali przedstawiciele USA, Szwajcarii, Kanady i Norwegii. Najwięcej zwycięstw - aż pięć - ma na swoim koncie Rick Swenson.
Tegoroczny wyścig Iditarod rozpoczął się tydzień temu. Na razie prowadzi 58-letni Amerykanin Jeff King.
Kobiety razem z mężczyznami
Co ciekawe, wyścigi psich zaprzęgów to jedna z nielicznych konkurencji sportowych, w których mężczyźni są klasyfikowani wspólnie z kobietami. Pierwszą przedstawicielką płci pięknej, która ukończyła Iditarod, była Mary Shields w 1974 roku. Pierwszą kobiecą wygraną w tych zawodach zgarnęła 11 lat później Libby Riddles. I to kobiecie jako pierwszej udało się triumfować w Iditarod trzy razy z rzędu. Dokonała tego w latach 1986-88 Susan Butcher.
Autor: js/map / Źródło: ENEX