W nocy z soboty na niedzielę przestawiliśmy zegarki. Wiosenna zmiana czasu ukradła nam jedną godzinę odpoczynku. - Gdy nagle tracimy godzinę snu, to jest to duża ingerencja w nasz zegar biologiczny - powiedziała Anna Nowak, psychiatra z Centrum Terapii DIALOG.
Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, a jego zaburzenia wywołują groźne dla naszego zdrowia skutki. Naukowcy podkreślają, że długi sen jest tak samo szkodliwy dla zdrowia jak jego brak.
- Zarówno ci, którzy śpią za krótko, jak i ci którzy śpią za długo mają gorsze parametry zdrowotne i życiowe - powiedział w rozmowie z reporterem programu Polska i Świat Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu.
Prof. Franco Capucci z Warwick Medical School podkreśla z kolei, że osoby, które śpią mniej niż 5 godzin dziennie są bardziej narażone na choroby serca i zawały.
- Podobnie sytuacja wygląda u osób, które śpią ponad 9 godzin dziennie - podkreślił w rozmowie z reporterem magazynu Polska i Świat.
Z badań prof. Capucci wynika, że 16 proc. osób, które śpi zbyt krótko oraz 30 proc. tych, którzy śpią za długo, zmarło wcześniej niż osoby, które śpią po 7-8 godzin na dobę. Niedosypianie wywołuje różne zaburzenia i negatywne skutki dla naszego organizmu, takie jak np. otyłość. Ponadto podwyższa ciśnienie krwi, może przyczyniać się do depresji i zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji.
Sen zależy od osoby
Specjaliści informują, że każdy organizm jest inny i w subiektywny sposób odczuwa potrzebę snu, która zależy m.in. od trybu życia, wykonywanej pracy, aktywności fizycznej oraz wieku.
- Zapotrzebowanie na sen zmienia się z wiekiem. Od noworodka, który śpi około 16 godzin na dobę, po osobę w wieku powyżej 70 lat, której zapotrzebowanie wynosi tylko 5 godzin na dobę - informuje Michał Skalski.
Ważną rolę odgrywa także jakość snu, na którą zwraca uwagę psychiatra Anna Nowak, która była gościem TVN24.
- Nie jest tak istotne to ile śpimy, ale jak śpimy, czyli czy ten sen jest głęboki i czy nasz organizm się w ciągu nocy regeneruje - informuje Nowak.
Na jakość snu wpływa wiele czynników, przede wszystkim stres, który często powoduje trudności z zaśnięciem.
Przestaw zegarek i nie zaśpij
Tej nocy przestawiamy zegarki z godziny 2 na 3. W rezultacie tracimy godzinę snu. Wydaje się, że to tylko godzina, ale dla naszego organizmu jest to aż godzina.
- Tak jak nasz organizm odczuwa zmianę pór roku i tak reaguje na zmianę czasu. Jednak zmiany pór roku są powolne i możemy się do nich zaadaptować, a jak nagle tracimy godzinę snu to jest to duża zmiana i ingerencja w nasz zegar biologiczny - powiedziała Nowak.
Podkreśla, że wiosenna zmiana czasu może spowodować zmęczenie, senność, a co za tym idzie wywołać problemy z koncentracją i opanowaniem. Nowak informuje przy tym, że przystosowywanie się do innego czasu może potrwać kilka dni, a nawet dwa tygodnie.
Zobacz całą rozmowę z Anną Nowak
Autor: AD/kt / Źródło: tvn24