To nie tylko strategiczna przeprawa, ale też jedna z największych atrakcji turystycznych Grecji. Jedno z najnowszych zdjęć wykonanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pozwala zobaczyć ją z zupełnie nowej perspektywy.
Fotografia, która powstała 13 kwietnia, pokazuje Kanał Koryncki, który stanowi wąski przesmyk pomiędzy kontynentalną Grecją a półwyspem Peloponez. Zdjęcie wykonano z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Kanał przecina najwęższą część Przesmyku Korynckiego. Dzięki niemu statki mogą zaoszczędzić drogi, którą musiałyby przebyć wokół Peloponezu.
Pierwsze pomysły
W VI w. p.n.e. władca Koryntu - Periander - zaproponował wykopanie kanału, który miałby połączyć Morze Śródziemne (przez Zatokę Koryncką) z Morzem Egejskim (przez Zatokę Sarońską). Miało to ustrzec statki przed niebezpiecznym, 700-kilometrowym rejsem wzdłuż nieregularnego wybrzeża półwyspu. Plan był jednak zbyt ambitny i wówczas nie rozpoczęto prac nad projektem.
Później także kolejni władcy nie podjęli się budowy kanału, w tym Gajusz Juliusz Cezar, Kaligula, czy Neron. Wenecjanie planowali wykopanie kanału około 1600 roku, jednak oni także nigdy nie rozpoczęli prac. Zamiast przeprawy wodnej statki było transportowane przez ląd.
Budowa kanału
Budowa Kanału Korynckiego rozpoczęła się w 1882 roku i została zakończona w roku 1893. Przeprawa jest długa na 6,4 km, jednak wąskia - szerokość to jedynie 21,3 metra - przez co wiele statków jest zbyt szerokich, by przez kanał przepłynąć.
Dodatkowym utrudnieniem jest erozja skalna, przez którą okresowo kanał jest blokowany, a także silny wiatr i pływy, które czynią nawigację trudniejszą.
Autor: zupi/ja / Źródło: NASA