Po ciepłym czerwcu przyszedł deszczowy i niezbyt ciepły lipiec. A jak będą wyglądały w Polsce kolejne letnie miesiące? O wstępnych prognozach na sierpień i wrzesień mówił w programie "Wstajesz i wiesz" prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Z wyliczeń superkomputerów Amerykańskiej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) wynika, że w Polsce w nadchodzących dwóch miesiącach będzie chłodniej niż zwykle o tej porze roku. Jak zaznaczył prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, to ogólna i wstępna prognoza, która może się jeszcze zmienić, jednak widać w niej pewną tendencję.
Prognoza na sierpień
Na mapie pokazującej prognozę na sierpień niebieskim kolorem zaznaczone są odchylenia temperatury o około 1 stopień Celsjusza poniżej średniej.
- Z tej prognozy wynika, że będzie to w naszej części Europy, w Polsce, miesiąc chłodniejszy od przeciętnego - powiedział Wasilewski.
Średnia temperatura poniżej normy może też utrzymywać się w dużej części Półwyspu Bałkańskiego i Turcji. Wyróżnia się też Norwegia oraz Dania. Powyżej normy powinno być tylko w Portugalii i zachodniej części Hiszpanii.
Prognoza na wrzesień
W prognozie na wrzesień ponownie w Europie Środkowej, w tym w Polsce, widać odchylenie od średniej temperatury o około jeden stopień Celsjusza. - To również oznacza, że wrzesień może być chłodniejszy od przeciętnego - zwrócił uwagę Tomasz Wasilewski.
W większości europejskich krajów temperatura utrzyma się na poziomie średniej wieloletniej. Więcej niż zwykle na termometrach powinno być na przeważającym obszarze Hiszpanii, Portugalii i częściowo w Rosji.
Wasilewski wskazał, że do tej pory w lipcu, prawie codziennie, zwłaszcza na północy kraju, temperatura była niższa od średniej. - Prognoza na sierpień i wrzesień mówi również o tym, że będzie chłodniej niż zwykle o tej porze roku. (...) Tendencja rysuje się dość istotna - podsumował.
A co w najbliższych dniach?
W czwartek nad Polską przemieszcza się chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu. W ciągu dnia będzie przesuwać się na wschód, przynosząc burze. Wyładowania atmosferyczne możliwe są w całej Polsce, jednak jak zaznaczył Wasilewski, "na Suwalszczyźnie, na Warmii i Mazurach, na Podlasiu spodziewamy się najsilniejszych burz i największych sum opadów" - Północny wschód wyróżniamy - dodał.
- Patrzymy z nadzieję na wyż, który znajduje się na zachodzie Europy, bo ten wyż to jak zwykle obszar wysokiego ciśnienia z dobrą pogodą, który ma zamiar sięgać do Europy Środkowej - powiedział prezenter. Jednak jak wyjaśnił, "niekoniecznie będzie mu się to udawać".
- Na zachodzie Europy ma zapewniać świetną pogodę, ale my niekoniecznie musimy dostać się pod wpływ tego wyżu albo będziemy dostawać się z przerwami - tłumaczył.
W kolejnych dniach nad Bałkanami może utworzyć się niż, z którym wiąże się wilgotne, parne i duszne powietrze.
- Może zdarzyć się w trakcie weekendu nawet 28 stopni w Polsce, natomiast (...) będą też burze i przelotne opady deszczu - zaznaczył Wasilewski. - Wyż czasami będzie poprawiać pogodę, dlatego aura będzie mieszana - dodał.
Autor: ps/ja / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA