- Są prognozy, które mogą zapowiadać zagrożenie powodziowe - przyznał premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zebranie było poświęcone m.in. aktualnej sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w kraju.
- Anomalie pogodowe powodują narastający niepokój nie tylko u ludzi, ale też coraz częściej pojawiają się prognozy, które mogą świadczyć o zwiększeniu zagrożenia powodziowego - powiedział Tusk. - Także sygnały z niektórych sąsiednich krajów pokazują, że także i tam niepokój narasta.
Spotkanie poświęcono aktualnej sytuacji pogodowej oraz temu, jak służby są przygotowane na ewentualność powodzi czy podtopień.
Według obecnych danych, na terenie Polski nie ma zagrożenia powodziowego, a zbiorniki retencyjne posiadają w chwili obecnej od 100 do 300 proc. rezerwy powodziowej. Służby hydrologiczne i służby wojewodów są jednak w stanie gotowości, obserwując zachodzące na ich terenach zmiany wysokości poziomów rzek, zwłaszcza w rejonach przygranicznych - południowych i południowo-wschodnich.
"Wykorzystać czas na zabezpieczenie"
- Musimy mieć świadomość, iż mimo odbudowy dużej części wałów, które zostały zniszczone podczas powodzi 2010 roku, ważna jest kontynuacja projektów monitorujących stan obwałowania poszczególnych odcinków rzek - zwrócił się do wojewodów minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.
Dodał, że korzystając z obecnych warunków atmosferycznych, należy wykorzystać czas na przyspieszenie wycinki drzew i krzewów, które osłabiają poszczególne elementy wałów i zabezpieczeń powodziowych.
- Konieczne jest maksymalne uproszczenie procedur, tak aby w kwietniu i maju zrobić jak najwięcej przed sezonem letnim - zaznaczył Boni.
Minister Boni odniósł się także do zabezpieczonych na rok 2013 środków, które zostaną uruchomione w przypadku nagłych zdarzeń pogodowych i kataklizmów. W budżecie na 2013 rok zabezpieczono na usuwanie skutków klęsk żywiołowych 1,74 mld zł.
Ministrowie, szef BBN, komendant straży
Zespół, którego szef rządu jest przewodniczącym, zebrał się w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli udział m.in. ministrowie spraw wewnętrznych, administracji, środowiska i spraw zagranicznych, a także szef KPRM Jacek Cichocki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz.
Podczas spotkania odbyła się telekonferencja z wojewodami.
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego jest organem doradczym w sprawach koordynowania działań podejmowanych w ramach zarządzania kryzysowego. W jego skład wchodzą m.in. szefowie MON, MSW, MSZ.
Autor: js,pk/mj / Źródło: PAP