Kilkadziesiąt milionów lat temu Ziemię przemierzały gigantyczne zwierzęta. Nawet żyjące wtedy pingwiny przewyższyłyby wzrostem większość współczesnych mężczyzn. Skamienielinę takiego olbrzyma odkryli na Antarktydzie argentyńscy naukowcy.
Skamieniałości ogromnego pingwina odkryli Argentyńscy paleontolodzy z Muzeum Nauk Przyrodniczych La Plata na oblodzonych obszarach Antarktydy. Prehistoryczny ptak miał 2 m wzrostu i 34 mln lat temu zamieszkiwał tereny tego południowego kontynentu.
- To największy pod względem wzrostu i masy ciała poznany dotąd pingwin - powiedziała badaczka Carolina Acosta.
Współczesnym rekordzistą tej ptasiej rodziny jest pingwin cesarski. Przedstawiciele tego gatunku osiągają 120-130 cm wzrostu. Poprzedni rekord wzrostu wśród prehistorycznych pingwinów należał natomiast do liczącego 1,5 m ptaka odkrytego w 2010 r. na wschodnim wybrzeżu Peru, i nazwanego "Królem Wody", który żył 36 mln lat temu.
Żyły w tropikach i nie były czarno-białe
Przedstawiciele gatunków reprezentowanych przez Króla Wody i niedawno znalezionego olbrzyma żyli w połowie okresu trwającego od końca ery dinozaurów do początków współczesnych czasów, kiedy Ziemia była znacznie cieplejsza niż obecnie i przemierzały ją gigantyczne prehistoryczne ptaki i ssaki.
Te ogromne nieloty mieszkały w tropikach. Nurkowały tam w ciepłych morzach, wykorzystując swoje blisko 20-centymetrowe, przypominające włócznie dzioby do polowania na ryby. Ciekawostką jest to, że prehistorycznych pingwinów nie pokrywało charakterystyczne czarno-białe upierzenie, jakie kojarzymy z dzisiejszymi odmianami tych ptaków. Dotychczasowe znaleziska wskazują, że miały czerwonawo-brazowe i szare umaszczenie.
Będą szukać kolejnych skamielin
Marcelo Reguero, główny badacz grupy, która dokonała odkrycia, stwierdził, że umożliwi ono bardziej intensywne i kompleksowe badania nad przodkami współczesnych pingwinów.
Argentyński zespół paleontologów podczas kolejnej wyprawy na Antarktydę planuje "polować" na kolejne skamieniałości nowo odkrytego gatunku. Badacze liczą, że zbiorą więcej informacji o jego anatomii i sposobie poruszania się.
Autor: js/rs / Źródło: dailymail.co.uk