Prawdopodobieństwo burz: do 75 proc. Wasyl rzuca garścią monet
Zachód kraju i Podkarpacie to obszary najbardziej narażone na burze w czwartek. Jak zapowiedział Tomasz Wasilewski, prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 75 proc. Prezenter wyjaśnił też za pomocą prostej prezentacji, dlaczego synoptykom trudno jest przewidzieć dokładną lokalizację burz.
- Podkarpacie i zachód kraju to takie miejsca, gdzie może, ale nie musi zagrzmieć. Prawdopodobieństwo tych zjawisk jest niewielkie i nie będą one bardzo gwałtowne - zapowiedział na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski.
Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań synoptycy przewidują dla rejonów wzdłuż zachodniej granicy. Wyniesie ono 75 proc. Na 50 proc. oceniają natomiast możliwość wystąpienia burz na południu kraju - głównie na Podkarpaciu.
- Poza tym raczej nie ma obaw o to, że zagrzmi i popada - mówił prezenter TVN Meteo. Na pozostałym obszarze prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest niewielkie - wynosi mniej niż 25 proc.
Chaotyczne i nieprzewidywalne
Wasilewski zademonstrował, dlaczego trudno jest przewidzieć, w których konkretnie miejscach uaktywnią się komórki burzowe.
- Masz jakiś obszar. Tworzą się nad nim chmury burzowe i możesz powiedzieć, że nad tym obszarem będą burze, nad ten obszar napłynie wilgotne i gorące powietrze. Ale wskazanie dokładne, gdzie one będą, jest niemożliwe. Bo to jest tak jak z rzuceniem monet - opowiadał prezenter i rozrzucił bilon nad kartką papieru.
Wskazując na ich przypadkowy układ, tłumaczył: - W tych miejscach powstaną chmury burzowe i to będzie losowo, chaotycznie, zupełnie nieprzewidywalne.
Autor: js/ŁUD / Źródło: tvn24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.
Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"
Gdzie jest burza? Nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu i porywy wiatru. Śledź z nami aktualną sytuację pogodową.
Gdzie jest burza? Miejscami wciąż grzmi i silnie pada
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w kolejnych regionach. Wyładowania będą zagrożeniem również na północnym zachodzie Polski. Mogą im towarzyszyć dość obfite opady deszczu oraz silny wiatr. Żółte alarmy IMGW obowiązują w jedenastu województwach.
Tutaj też będzie groźnie. Alarmy IMGW dla kolejnych regionów
Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.
"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"
Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.
Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym
Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.
Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie
Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?
Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne
Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.
Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os
Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!
Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!
14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.
Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka
Koniec kwietnia i początek maja to czas, kiedy w lasach na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, można spotkać żmije zygzakowate. To okres, kiedy gady te mają okres godowy - przypominają leśnicy.
Atakują odruchowo, uważajmy na nie, będąc w podkarpackich lasach
Australijskie służby mierzą się z tragiczną falą utonięć w świąteczny weekend. Na wschodnim wybrzeżu szaleje silny wiatr powodujący powstawanie kilkumetrowych fal. W sumie od piątku w Nowej Południowej Walii oraz w pobliżu Melbourne zmarło sześć osób.
Kilkumetrowe fale porywają ludzi. Sześć osób nie żyje
Najstarszy czynny amerykański astronauta Don Pettit, wraz z dwoma rosyjskimi kosmonautami, wrócił na Ziemię. Mężczyźni bezpiecznie wylądowali na pokładzie kapsuły kosmicznej Sojuz MS-26. Pettit w dniu powrotu na naszą planetę obchodził 70. urodziny.
Wrócił na Ziemię w dniu swoich 70. urodzin
Właściciel farmy w amerykańskim stanie Iowa rzucił się na pomoc zwierzętom po tym, jak w jego stodołę uderzyło tornado. Żywioł niemal zrównał z ziemią budynek, w którym znajdowało się kilkadziesiąt jagniąt i maciorek. Dzięki bohaterskiej postawie mężczyzny udało uratować się większość z nich.
Tornado zrównało stodołę z ziemią. Rolnik rzucił się na pomoc zwierzętom
Nawałnica przeszła przez podkarpacką gminę Pawłosiów. Obfite opady spowodowały, że wylał tam niewielki potok. Zalanych zostało ponad 150 budynków. - Straty są ogromne, mieszkańcy mówią, również ci najstarsi, że tak wielkich opadów deszczu sobie nie przypominają - relacjonował Marcin Kwaśny, reporter TVN24.
"To nie była zwykła burza". Ogromne straty w gminie na Podkarpaciu
W sobotę w Tatrach doszło do dwóch groźnych wypadków. Jak przekazało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo pogodnej aury warunki w górach są trudne. Podczas wycieczek powinniśmy zachować ostrożność i mieć przy sobie niezbędny sprzęt.
Dwa niebezpieczne wypadki w Tatrach
Uderzenie pioruna było prawdopodobnie przyczyną spłonięcia dzwonnicy w ponad stuletnim kościele w Minnesocie. Do zdarzenia doszło w czwartek, gdy nad regionem przechodziły burze i ulewy. To nie jedyny przypadek pożaru, do jakiego doszło podczas gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Zabytkowy kościół zapalił się podczas burzy
Donald Trump podpisał rozporządzenia umożliwiające prowadzenie komercyjnych połowów na chronionym obszarze Pacyfiku. Według organizacji ekologicznych, decyzja ta zagraża bezpieczeństwu wielu morskich gatunków. Może ona również negatywnie wpłynąć na produktywność lokalnego rybołówstwa.
Decyzja Trumpa ma pomóc rybakom. Naukowcy ostrzegają, że tylko im przeszkodzi
W piątek gwałtowne burze przetoczyły się nad częścią Polski. Najtrudniejsza sytuacja była na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jak poinformował starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, strażacy przeprowadzili blisko 700 interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.
Zalane domy, powalone drzewa. Prawie 700 interwencji strażaków
Zmarł turysta, którego w czwartek porwała lawina w Alpach Francuskich. Do wypadku doszło w popularnym kurorcie Val Thorens. Jak podały lokalne media, tego dnia nad Alpami przechodziła intensywna burza śnieżna, która zatrzymała ruch w części Francji, Włoch i Szwajcarii.
Lawina porwała turystę w popularnym kurorcie. Zmarł w szpitalu
Pirania w Sanie, bambus na Podkarpaciu - w Polsce coraz częściej pojawiają się nowe gatunki inwazyjne. Eksperci wyjaśniają, że do ich "ucieczki" często dochodzi przez przypadek lub nieuwagę hodowców. Inwazja obcych gatunków jest łatwiejsza do zatrzymania, jeśli wystarczająco wcześnie się ją wykryje.