Wylesianie przyczynia się do opadania do rzek i jezior mniejszych ilości ściółki, która stanowi ważny składnik pożywienia dla ryb. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wskazuje, że lasy otaczające jeziora wpływają na liczebność narybku oraz na to, ile z tych ryb osiągnie dorosłość.
Andrew Tanentzap z Uniwersuytetu w Cambridge, kierujący badaniem nad wpływem lasów na zarybienie jezior, przedstawił związek ochrony działów wodnych z liczebnością populacji ryb słodkowodnych. Wyniki tych badań zostały opublikowane w Nature Comminucations.
Menu ryb słodkowodnych
- Okazało się, że węgiel wchodzący w skład organizmów ryb pochodzi w większości z drzew i liści (70%), a nie - jak wcześniej sądzono - ze środowiska wodnego - powiedział Andrew Tanetzap.
Dowiedziono, że jeśli w wodzie rozpuszczonych jest więcej substancji pochodzących z zewnętrznego środowiska, to występuje w niej więcej bakterii, a co za tym idzie jest w niej więcej planktonu. Jeziora najbogatsze w substancje odżywcze pochodzące z lasów miały najlepsze warunki do rozwoju zdrowych ryb słodkowodnych.
Ryby zdrowsze i większe
W badaniu uczestniczyli naukowcy z Kanady i Wielkiej Brytanii. Porównali oni okonie z ośmiu miejsc o różnym poziomie drzewostanu w okolicach Daisy Lake w Kanadzie. Zebrane wyniki wykazały, że tam, gdzie występowała bogatsza ściółka leśna, ryby są zdrowsze i większe od tych złowionych w bezleśnej okolicy o ubogiej ściółce.
- Szacuje się, że ryby słodkowodne stanowią 6 % żywności spożywanej na świecie. Dla wielu ubogich rodzin jest to jedyne źródło białka zwierzęcego - podkreślają naukowcy.
Autor: mab/mj / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock