Powszechnie znane fakty, które z naukowego punktu widzenia są nieprawdziwe

Naukowcy obalają przekonania, jakie krążą wśród ludnościShutterstock

Co krąży wokół Saturna? Jaka jest najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym? Odpowiedzi na te pytania wydają oczywiste i proste. Nie zwlekaj i sprawdź swoją wiedzę, bo możesz się zdziwić. Oto powszechnie znane tezy, które z naukowymi faktami nie mają nic wspólnego.

Wiedza przekazywana w szkole niekoniecznie musi iść w parze z prawdziwymi, udowodnionymi tezami. W świadomości większości społeczeństwa utrwaliły się pewne fakty, które z naukowego punktu widzenia wcale nie są poprawne.

Kosmiczne fakty

Od najmłodszych lat, gdy poznajemy strukturę kosmosu, nauczyciele wpajają nam informację, że w Układzie Słonecznym im planeta jest bliżej Słońca, tym jest gorętsza. Z tego wniosek, że najcieplejszym globem jest Merkury. Nic bardziej mylnego. Według naukowców, większą temperaturą odznacza się Wenus. Panują tam tak skrajne warunki, że ołów może stopić się bez większych problemów.

Czarne dziury wcale nie są czarne. Przybieraja taką barwę, kiedy je obserwujemy. Dzieje się tak, ponieważ nie emitują one światła widzialnego. O istnieniu czarnych dziur świadczy przyciąganie grawitacyjne gwiazd, które wyglądają jakby orbitowały wokół pustej przestrzeni.

Gwiazda Polarna wcale nie jest najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Ten tytuł przypada Syriuszowi z gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Swoją popularność zawdzięcza dzięki niezmiennemu położeniu na sferze niebieskiej w ciągu nocy (patrz wideo pod artykułem). Z tego powodu dla żeglarzy stanowi ona punkt orientacyjny. Co więcej, Gwiazda Polarna jest zespołem trzech ciał niebieskich.

Grawitacja nie działa jedynie w dół. Jest to siła interakcji pomiędzy dwoma ciałami, dlatego istnieje w różnych wymiarach i kierunkach.

Kosmiczne eksplozje, jakimi raczą nas twórcy filmów, z naukowego punktu widzenia nie mogą zaistnieć. W przestrzeni kosmicznej nie można wzniecić ognia, ponieważ nie ma tam tlenu, bez którego ogień się nie rozpali.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nasze Słońce nie wybuchnie, gdy nastąpi kres jego żywotności (czyli za około 4 miliardy lat). Według naukowców będzie się ono powiększać i "połykać" po kolei planety naszego układu.

Ciekawostki życia codziennego

Krążą pogłoski, że maleje populacja blond i rudowłosych i wkrótce nikt nie będzie miał naturalnego koloru włosów w odcieniach blondu i czerwieni. Jest to jednak niemożliwe. Wszystko za sprawą genów. Za jasną barwę włosów odpowiada geny recesywny, które zazwyczają są stłumione przez gen dominujący, który z kolei nie pozwala uaktywnić się recesywnemu. Nic jednak w naturze nie ginie, a informacja genetyczna jest przenoszona z pokolenia na pokolenia.

Kwiaty słonecznika wcale nie zmieniają swojego położenia wraz z wędrówką Słońca po sklepieniu niebieskim w ciągu dnia. Jedynie pączki kwiatów, zanim się rozwiną, zachowują się w taki sposób. Ostateczny kierunek przyjmują po rozkwicie.

Witamina C powinna być dawkowana rozsądnie. Okazuje się, że jej nadmierne spożywanie może spowodować biegunkę, wymioty, ból głowy i inne nieprzyjemne dolegliwości. Dla dorosłego człowieka najwyższa dzienna dawka sięga 2000 miligramów.

Alkohol nie zabija komórek mózgu, a przynajmniej nie od razu. Długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować uszkodzenia w układu nerwowego. Jeżeli zdarza Ci się sporadycznie napić alkoholu to z pewnością nie wpłynie negatywnie na stan Twojego zdrowia.

Zwierzęcy świat

Według powszechnego przekonania jeden rok w życiu psa wcale nie odpowiada siedmiu ludzkim. Psy starzeją się szybciej w ciągu dwóch pierwszych lat swojego życia. Z drugiej strony szybkość dojrzewania domowych pupili zależy od ich rasy. Jeden rok niektórych zwierząt tego gatunku, może się równać nawet 14 latom w ludzkim wymiarze rozwoju.

Znana kreskówka "Struś Pędziwiatr" daje zły przykład dzieciom. Strusie wcale nie chowają głowy w piasek, gdy czują się zagrożone. Ich wrodzoną reakcją w trakcie niebezpieczeństwa jest położenie się na ziemi i udawanie nieżywych.

Naukowo udowodnione

Wnętrze naszej planety wcale nie jest roztopioną cieczą. W rzeczywistości jądro Ziemi jest zbitą i gęstą sferą niklu i żelaza o średnicy około 1127 km.

W przeciwieństwie do tego, czego nas uczą w szkole, w przyrodzie istnieją cztery stany skupienia substancji, a nie trzy. Jest to oczywiście gaz, ciecz, ciało stałe oraz dodatkowo plazma. Co ciekawe, widzimy ją na co dzień. Ta zjonizowana materia występuje m.in w świetlówkach, oraz buduje łuk elektryczny np. przy spawaniu.

Naukowcy spierają się do czego i czy w ogóle potrzebne były przednie kończyny tyranozaura. Doszli jednak do wniosku, że był przydatne samcom w trakcie stosunku z samicą.

Poniższa animacja pokazuje, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położenia na sklepieniu niebieskim

Animacja pokazująca, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położenia
Animacja pokazująca, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położeniaWikipedia/CC-BY-SA 2.5/Mjchael

Autor: AD/mk / Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed skwarem. W czternastu województwach od wtorku obowiązywać będą alarmy drugiego stopnia przed upałem, a termometry mogą pokazać do 35 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie zachować ostrożność.

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

IMGW ostrzega. Fala upałów utrzyma się do weekendu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Wolbromiu (woj. małopolskie) w poniedziałek doszło do potężnego gradobicia. Niebezpiecznie było także w innych częściach Małopolski - strażacy z regionu otrzymali 150 zgłoszeń związanych z gwałtowną aurą. Materiały dostaliśmy na Kontakt 24.

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Po letniej burzy ulice wyglądały jak po śnieżycy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 09.07. W nocy deszcz pojawi się tylko w nielicznych regionach Polski, a w pozostałych częściach będzie pogodnie. W ciągu dnia warstwa chmur nad krajem ma nieco się zagęścić, ale przyniesie ze sobą niewiele opadów. Termometry wskażą do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 09.07. W nocy może jeszcze pokropić, w dzień do 32 stopni

Pogoda na jutro - wtorek 09.07. W nocy może jeszcze pokropić, w dzień do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Beryl przechodzi nad Stanami Zjednoczonymi. Chociaż żywioł osłabł i obecnie jest burzą tropikalną, meteorolodzy ostrzegają, że niesie ze sobą poważne zagrożenia. Pod łamiącymi się drzewami w Teksasie zginęły dwie osoby, a ponad dwa miliony odbiorców nie ma prądu.

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Beryl przyniósł powodzie i tornada. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NHC, City of Houston, CNN

Kolejne dni przyniosą mieszankę wysokich wartości na termometrach i gwałtownych zjawisk pogodowych. W środę temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni Celsjusza, ale w większości kraju gorącu będą towarzyszyć burze z ulewami i gradem.

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Pogoda na 5 dni. Nadciąga gorąco w towarzystwie ulew i gradu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed poniedziałkowymi burzami, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu. Do mieszkańców dwóch województw wysłano SMS-owe ostrzeżenia.

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Alert RCB wysłany do mieszkańców dwóch województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

16 gatunków owadów zostało zatwierdzonych do spożycia w Singapurze. Przeznaczone do tego celu stawonogi będą musiały spełnić odpowiednie wytyczne i być oznakowane. Wśród potencjalnych "przekąsek" znalazły się świerszcze, szarańcza czy jedwabniki.

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Świerszcze, jedwabniki i inne owady dopuszczone do spożycia

Źródło:
PAP, The Straits Times

W Dolinie Śmierci w Kalifornii, jednym z najgorętszych miejsc na świecie, w sobotę zmarła jedna z osób uczestniczących w wycieczce motocyklowej - poinformowały służby. Tego dnia temperatura sięgała 53 stopni Celsjusza.

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Były 53 stopnie. Śmierć od upału w Dolinie Śmierci

Źródło:
latimes.com, tvnmeteo.pl

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tegoroczny czerwiec był najcieplejszy w historii, kontynuując trwającą ponad rok serię, w której bite były miesięczne rekordy temperatury - podała europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S).

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Za nami najgorętszy czerwiec w historii. To dwunasty miesiąc z rzędu, w którym padł taki rekord

Źródło:
Reuters, AP, The Guardian, Copernicus

Ogromna dawka adrenaliny dla żądnych przygód osób w każdym wieku. Nieco spokojniejsze atrakcje dla dzieci, także tych najmłodszych. Do tego wspaniały park wodny z basenami, nad którymi czuwają ratownicy. W Energylandii znajdziemy różnorodne strefy i ponad 130 atrakcji, które zapewnią całej rodzinie uśmiech, moc energii i dobrej zabawy. A wspomnienia, które z nami zostaną, sprawią, że z pewnością wrócimy po więcej. Dziś sprawdzamy co oferuje największy park rozrywki w Polsce, także pod kątem nowości, do których należą nowa strefa i opcje płatności. Zapraszamy do lektury!

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Przeżyj fantastyczną przygodę z całą rodziną

Źródło:
Energylandia

W niedzielę przez część kraju przeszły nawałnice. Najtrudniejsza sytuacja była w Mielcu (Podkarpackie), który nawiedziła superkomórka burzowa. Wiatr uszkodził dachy i połamał drzewa, doszło też do zalań piwnic. Niektóre domy w rejonie Rzeszowa i Krosna wciąż nie mają prądu.

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

"Nie było nic widać. Grad tak bił w okna, że coś okropnego"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Około 130 milionów osób jest zagrożonych upałami w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ostatnich dniach padło wiele rekordów temperatury i spodziewane są kolejne. Na południowym zachodzie kraju "niebezpieczna i historycznie wysoka fala upałów dopiero się zaczyna" - ostrzegła Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Padają rekordy, a "historyczna fala upałów dopiero się zaczyna"

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Węgrzy przygotowują się na uderzenie drugiej fali upałów w tym roku. Dla całego kraju ogłoszono czerwony alert. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć 39 stopni. Wzrasta również ryzyko pożarów - w sześciu komitatach wydano zakaz palenia ognisk.

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Czerwony alert przed upałem. Ma obowiązywać do piątku

Źródło:
PAP, idokep.hu

Ranny strażak został uratowany w Kalifornii. Do wypadku doszło podczas akcji gaśniczej w hrabstwie Fresno, gdzie pożar wybuchł ponad tydzień temu. Ogień spalił w tym regionie ponad 5,6 tysięcy hektarów i wciąż nie został opanowany.

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Ranny strażak utknął na terenie pożaru. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
Reuters, Cal Fire

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. To więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano także 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Niepokojące statystyki. Więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu

Źródło:
PAP

Do śmiertelnego wypadku doszło w Tatrach. W sobotę turysta spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak w polskich górach.

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Mężczyzna spadł z wysokości w rejonie Orlej Perci

Źródło:
TOPR, TPN, PAP, TVN24

Od kilku dni włoski wulkan Stromboli wyrzuca w powietrze popiół i materiał piroklastyczny. Takie widoki przyciągają niektórych turystów, którzy podpływają łódkami w okolice miejsca erupcji, podziwiać niecodzienny dla nich widok.

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Wulkan na włoskiej wyspie urządził spektakl. "To jak magnes"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trójka polskich turystów utknęła w piątek w Tatrach Wysokich na Słowacji. Wspinacze musieli przerwać wycieczkę z powodu wychłodzenia i zmęczenia, a w górach zastał ich zmrok. Na pomoc ruszyli ratownicy Horskiej Zachrannej Sluzby.

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Polscy turyści w pułapce. Opadli z sił, zastał ich mrok

Źródło:
PAP, HZS

Trąba powietrzna przeszła w piątek przez centrum miasta we wschodnich Chinach. Świadkowie uwiecznili na nagraniach żywioł porywający fragmenty budowli. Wskutek silnego wiatru zginęło pięć osób, a prawie 90 zostało rannych.

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Trąba powietrzna nad miastem. Nie żyje pięć osób, wiele jest rannych

Źródło:
Reuters, The Straits Times

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Po wędrówce po jednym z parków w stanie Arizona, gdzie panował ponad 40-stopniowy upał, zmarł 10-latek. Chłopiec poczuł się źle, dlatego jego krewni wezwali pomoc. Niestety w szpitalu nie udało się uratować dziecka.

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

10-letni chłopiec zmarł po wędrówce. Do szpitala trafił "w skrajnie krytycznym stanie"

Źródło:
CNN, abcnews.go.com