Co krąży wokół Saturna? Jaka jest najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym? Odpowiedzi na te pytania wydają oczywiste i proste. Nie zwlekaj i sprawdź swoją wiedzę, bo możesz się zdziwić. Oto powszechnie znane tezy, które z naukowymi faktami nie mają nic wspólnego.
Wiedza przekazywana w szkole niekoniecznie musi iść w parze z prawdziwymi, udowodnionymi tezami. W świadomości większości społeczeństwa utrwaliły się pewne fakty, które z naukowego punktu widzenia wcale nie są poprawne.
Kosmiczne fakty
Od najmłodszych lat, gdy poznajemy strukturę kosmosu, nauczyciele wpajają nam informację, że w Układzie Słonecznym im planeta jest bliżej Słońca, tym jest gorętsza. Z tego wniosek, że najcieplejszym globem jest Merkury. Nic bardziej mylnego. Według naukowców, większą temperaturą odznacza się Wenus. Panują tam tak skrajne warunki, że ołów może stopić się bez większych problemów.
Czarne dziury wcale nie są czarne. Przybieraja taką barwę, kiedy je obserwujemy. Dzieje się tak, ponieważ nie emitują one światła widzialnego. O istnieniu czarnych dziur świadczy przyciąganie grawitacyjne gwiazd, które wyglądają jakby orbitowały wokół pustej przestrzeni.
Gwiazda Polarna wcale nie jest najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Ten tytuł przypada Syriuszowi z gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Swoją popularność zawdzięcza dzięki niezmiennemu położeniu na sferze niebieskiej w ciągu nocy (patrz wideo pod artykułem). Z tego powodu dla żeglarzy stanowi ona punkt orientacyjny. Co więcej, Gwiazda Polarna jest zespołem trzech ciał niebieskich.
Grawitacja nie działa jedynie w dół. Jest to siła interakcji pomiędzy dwoma ciałami, dlatego istnieje w różnych wymiarach i kierunkach.
Kosmiczne eksplozje, jakimi raczą nas twórcy filmów, z naukowego punktu widzenia nie mogą zaistnieć. W przestrzeni kosmicznej nie można wzniecić ognia, ponieważ nie ma tam tlenu, bez którego ogień się nie rozpali.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nasze Słońce nie wybuchnie, gdy nastąpi kres jego żywotności (czyli za około 4 miliardy lat). Według naukowców będzie się ono powiększać i "połykać" po kolei planety naszego układu.
Ciekawostki życia codziennego
Krążą pogłoski, że maleje populacja blond i rudowłosych i wkrótce nikt nie będzie miał naturalnego koloru włosów w odcieniach blondu i czerwieni. Jest to jednak niemożliwe. Wszystko za sprawą genów. Za jasną barwę włosów odpowiada geny recesywny, które zazwyczają są stłumione przez gen dominujący, który z kolei nie pozwala uaktywnić się recesywnemu. Nic jednak w naturze nie ginie, a informacja genetyczna jest przenoszona z pokolenia na pokolenia.
Kwiaty słonecznika wcale nie zmieniają swojego położenia wraz z wędrówką Słońca po sklepieniu niebieskim w ciągu dnia. Jedynie pączki kwiatów, zanim się rozwiną, zachowują się w taki sposób. Ostateczny kierunek przyjmują po rozkwicie.
Witamina C powinna być dawkowana rozsądnie. Okazuje się, że jej nadmierne spożywanie może spowodować biegunkę, wymioty, ból głowy i inne nieprzyjemne dolegliwości. Dla dorosłego człowieka najwyższa dzienna dawka sięga 2000 miligramów.
Alkohol nie zabija komórek mózgu, a przynajmniej nie od razu. Długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować uszkodzenia w układu nerwowego. Jeżeli zdarza Ci się sporadycznie napić alkoholu to z pewnością nie wpłynie negatywnie na stan Twojego zdrowia.
Zwierzęcy świat
Według powszechnego przekonania jeden rok w życiu psa wcale nie odpowiada siedmiu ludzkim. Psy starzeją się szybciej w ciągu dwóch pierwszych lat swojego życia. Z drugiej strony szybkość dojrzewania domowych pupili zależy od ich rasy. Jeden rok niektórych zwierząt tego gatunku, może się równać nawet 14 latom w ludzkim wymiarze rozwoju.
Znana kreskówka "Struś Pędziwiatr" daje zły przykład dzieciom. Strusie wcale nie chowają głowy w piasek, gdy czują się zagrożone. Ich wrodzoną reakcją w trakcie niebezpieczeństwa jest położenie się na ziemi i udawanie nieżywych.
Naukowo udowodnione
Wnętrze naszej planety wcale nie jest roztopioną cieczą. W rzeczywistości jądro Ziemi jest zbitą i gęstą sferą niklu i żelaza o średnicy około 1127 km.
W przeciwieństwie do tego, czego nas uczą w szkole, w przyrodzie istnieją cztery stany skupienia substancji, a nie trzy. Jest to oczywiście gaz, ciecz, ciało stałe oraz dodatkowo plazma. Co ciekawe, widzimy ją na co dzień. Ta zjonizowana materia występuje m.in w świetlówkach, oraz buduje łuk elektryczny np. przy spawaniu.
Naukowcy spierają się do czego i czy w ogóle potrzebne były przednie kończyny tyranozaura. Doszli jednak do wniosku, że był przydatne samcom w trakcie stosunku z samicą.
Poniższa animacja pokazuje, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położenia na sklepieniu niebieskim
Autor: AD/mk / Źródło: businessinsider.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock