Powszechnie znane fakty, które z naukowego punktu widzenia są nieprawdziwe

Naukowcy obalają przekonania, jakie krążą wśród ludnościShutterstock

Co krąży wokół Saturna? Jaka jest najgorętsza planeta w Układzie Słonecznym? Odpowiedzi na te pytania wydają oczywiste i proste. Nie zwlekaj i sprawdź swoją wiedzę, bo możesz się zdziwić. Oto powszechnie znane tezy, które z naukowymi faktami nie mają nic wspólnego.

Wiedza przekazywana w szkole niekoniecznie musi iść w parze z prawdziwymi, udowodnionymi tezami. W świadomości większości społeczeństwa utrwaliły się pewne fakty, które z naukowego punktu widzenia wcale nie są poprawne.

Kosmiczne fakty

Od najmłodszych lat, gdy poznajemy strukturę kosmosu, nauczyciele wpajają nam informację, że w Układzie Słonecznym im planeta jest bliżej Słońca, tym jest gorętsza. Z tego wniosek, że najcieplejszym globem jest Merkury. Nic bardziej mylnego. Według naukowców, większą temperaturą odznacza się Wenus. Panują tam tak skrajne warunki, że ołów może stopić się bez większych problemów.

Czarne dziury wcale nie są czarne. Przybieraja taką barwę, kiedy je obserwujemy. Dzieje się tak, ponieważ nie emitują one światła widzialnego. O istnieniu czarnych dziur świadczy przyciąganie grawitacyjne gwiazd, które wyglądają jakby orbitowały wokół pustej przestrzeni.

Gwiazda Polarna wcale nie jest najjaśniejszym obiektem na naszym niebie. Ten tytuł przypada Syriuszowi z gwiazdozbioru Wielkiego Psa. Swoją popularność zawdzięcza dzięki niezmiennemu położeniu na sferze niebieskiej w ciągu nocy (patrz wideo pod artykułem). Z tego powodu dla żeglarzy stanowi ona punkt orientacyjny. Co więcej, Gwiazda Polarna jest zespołem trzech ciał niebieskich.

Grawitacja nie działa jedynie w dół. Jest to siła interakcji pomiędzy dwoma ciałami, dlatego istnieje w różnych wymiarach i kierunkach.

Kosmiczne eksplozje, jakimi raczą nas twórcy filmów, z naukowego punktu widzenia nie mogą zaistnieć. W przestrzeni kosmicznej nie można wzniecić ognia, ponieważ nie ma tam tlenu, bez którego ogień się nie rozpali.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nasze Słońce nie wybuchnie, gdy nastąpi kres jego żywotności (czyli za około 4 miliardy lat). Według naukowców będzie się ono powiększać i "połykać" po kolei planety naszego układu.

Ciekawostki życia codziennego

Krążą pogłoski, że maleje populacja blond i rudowłosych i wkrótce nikt nie będzie miał naturalnego koloru włosów w odcieniach blondu i czerwieni. Jest to jednak niemożliwe. Wszystko za sprawą genów. Za jasną barwę włosów odpowiada geny recesywny, które zazwyczają są stłumione przez gen dominujący, który z kolei nie pozwala uaktywnić się recesywnemu. Nic jednak w naturze nie ginie, a informacja genetyczna jest przenoszona z pokolenia na pokolenia.

Kwiaty słonecznika wcale nie zmieniają swojego położenia wraz z wędrówką Słońca po sklepieniu niebieskim w ciągu dnia. Jedynie pączki kwiatów, zanim się rozwiną, zachowują się w taki sposób. Ostateczny kierunek przyjmują po rozkwicie.

Witamina C powinna być dawkowana rozsądnie. Okazuje się, że jej nadmierne spożywanie może spowodować biegunkę, wymioty, ból głowy i inne nieprzyjemne dolegliwości. Dla dorosłego człowieka najwyższa dzienna dawka sięga 2000 miligramów.

Alkohol nie zabija komórek mózgu, a przynajmniej nie od razu. Długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować uszkodzenia w układu nerwowego. Jeżeli zdarza Ci się sporadycznie napić alkoholu to z pewnością nie wpłynie negatywnie na stan Twojego zdrowia.

Zwierzęcy świat

Według powszechnego przekonania jeden rok w życiu psa wcale nie odpowiada siedmiu ludzkim. Psy starzeją się szybciej w ciągu dwóch pierwszych lat swojego życia. Z drugiej strony szybkość dojrzewania domowych pupili zależy od ich rasy. Jeden rok niektórych zwierząt tego gatunku, może się równać nawet 14 latom w ludzkim wymiarze rozwoju.

Znana kreskówka "Struś Pędziwiatr" daje zły przykład dzieciom. Strusie wcale nie chowają głowy w piasek, gdy czują się zagrożone. Ich wrodzoną reakcją w trakcie niebezpieczeństwa jest położenie się na ziemi i udawanie nieżywych.

Naukowo udowodnione

Wnętrze naszej planety wcale nie jest roztopioną cieczą. W rzeczywistości jądro Ziemi jest zbitą i gęstą sferą niklu i żelaza o średnicy około 1127 km.

W przeciwieństwie do tego, czego nas uczą w szkole, w przyrodzie istnieją cztery stany skupienia substancji, a nie trzy. Jest to oczywiście gaz, ciecz, ciało stałe oraz dodatkowo plazma. Co ciekawe, widzimy ją na co dzień. Ta zjonizowana materia występuje m.in w świetlówkach, oraz buduje łuk elektryczny np. przy spawaniu.

Naukowcy spierają się do czego i czy w ogóle potrzebne były przednie kończyny tyranozaura. Doszli jednak do wniosku, że był przydatne samcom w trakcie stosunku z samicą.

Poniższa animacja pokazuje, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położenia na sklepieniu niebieskim

Animacja pokazująca, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położenia
Animacja pokazująca, że nocą gwiazda Polarna nie zmienia położeniaWikipedia/CC-BY-SA 2.5/Mjchael

Autor: AD/mk / Źródło: businessinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Obficie pada, a wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada, wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami prawie w całej Polsce. Dla części województwa wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego. Głównym zagrożeniem podczas burz będą obfite opady deszczu.

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Uwaga! Tu podniesiono stopień ostrzeżeń IMGW przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Poniedziałek 20.05 będzie kolejnym burzowym dniem. Czekają nas ulewne opady deszczu, pojawi się grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 20.05. W porywach będzie wiać do 80 km/h

Pogoda na jutro - poniedziałek 20.05. W porywach będzie wiać do 80 km/h

Źródło:
tvnmeteo.pl

Śliniki luzytańskie mogą stanowić zagrożenie dla populacji wilków. Chociaż te inwazyjne ślimaki wyglądają niegroźnie, są wektorami wielu groźnych patogenów. Nie przepadają za nimi również rolnicy.

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Ten ślimak skolonizował Polskę. "Choć trudno w to uwierzyć, może być zagrożeniem dla wilka!"

Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, GDOŚ, WCVM

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

W zeszłym tygodniu Ziemia doświadczyła burzy geomagnetycznej, która zaowocowała zorzami polarnymi widocznymi nawet stosunkowo blisko równika. W rozmowie z tvnmeteo.pl Helena Ciechowska z Centrum Badań Kosmicznych PAN wyjaśniła, jak powstają "światła północy" i dlaczego od pewnego czasu są szczególnie efektowne.

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

"Wygląda na to, że zaczynamy maksimum cyklu słonecznego"

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl, scientificamerican.com

Ogromna wirująca kolumna piasku przemknęła przed jednym z hoteli w Jakuszycach (województwo dolnośląskie). Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z monitoringu, na którym ją widać. To tak zwany diabełek pyłowy.

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

"Małe tornado przed hotelem". Nagranie

Źródło:
Kontakt 24

W wodach Odry zaobserwowano wzrost złotej algi - poinformował w piątek Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak czytamy komunikacie, "przypisano pierwszy stopień zagrożenia dla punktu powyżej Wrocławia w Łanach".

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Złota alga w Odrze. Ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia

Źródło:
PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert