Marsjański łazik NASA o nazwie Curiosity po raz trzeci w historii zebrał próbki skał z Czerwonej Planety. W tym celu 5 maja wywiercił otwór w piaskowej skale o nazwie Windjana. Sproszkowane próbki trafiły do laboratorium znajdującego się na pokładzie łazika.
W poniedziałek wieczorem łazik Curiosity wywiercił kolejny otwór na kraterze Gale skale Windjana.
Naukowcy podejrzewają, że krater mógł być w przeszłości jeziorem.
Analiza pobranego materiału ma pomóc w uzyskaniu jak największej ilości informacji na temat przeszłości Marsa i istnieniu życia na Czerwonej Planecie.
Sproszkowane próbki z wnętrza skały trafiły do dwóch mini laboratoriów, które znajdują się na pokładzie Curiosity o nazwach: Chemin i SAM. Tam zostanie przeprowadzona dokładna analiza składu pobranego materiału.
Dowiemy się więcej
Sproszkowane, pobrane materiały różnią się od poprzednich.
- Odpady wiertnicze z tego miejsca są ciemniejsze i mniej czerwone, niż widzieliśmy w dwóch poprzednich miejscach - powiedział Jim Bell z Arizona State University.
- To oznacza, że podczas szczegółowych analiz chemicznych i mineralnych możemy poznać nowe minerały. Nie możemy doczekać się, aż dowiemy się więcej - dodał.
Poszukiwanie wody
Jeden z członków projektu, John Grotzinger powiedział BBC, że naukowcy wciąż szukają informacji na temat obecności wody, które mogłoby przyczynić się do powstania obecnych skał na dnie krateru Gale.
- Zadanie jest o wiele trudniejsze niż się spodziewaliśmy, dlatego mamy nadzieję, że w momencie, gdy poznamy mineralogię i skład chemiczny marsjańskich skał, dowiemy się więcej o historii regionu - dodał Grotzinger.
Poniżej film z przygotować do drugiego odwiertu na Marsie:
Cenny robot
Łazik Curiosity jest sercem wartej 2,5 miliarda dolarów misji Mars Science Laboratory (MSL). Zadaniem zautomatyzowanego laboratorium naukowo-badawczego jest między innymi analiza potencjalnych warunków do życia na Marsie.
Na Czerwonej Planecie sześciokołowy robot pracuje od sierpnia 2012 roku. Obecnie znajduje się w okolicy krateru Gale.
Autor: PW/rp / Źródło: space.com, BBC
Źródło zdjęcia głównego: NASA