Tsunami, które w sobotę nawiedziło Indonezję, to jedna z wielu katastrof, do których doszło w historii kraju. Państwo leży w rejonie bardzo aktywnym sejsmicznie, wobec czego trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów oraz tsunami nie należą tu do rzadkości. Oto kilka przykładów śmiercionośnych i niszczycielskich zjawisk, które dotknęły kraj w przeszłości.
Częste trzęsienia ziemi, liczne aktywne wulkany to cechy charakterystyczne Indonezji. Kraj leży w obrębie tak zwanego Pacyficznego Pierścienia Ognia, który charakteryzuje się dużą aktywnością sejsmiczną. Powstają tam również fale tsunami.
U wybrzeży indonezyjskich wysp stykają się płyty tektoniczne - australijska z eurazjatycką oraz australijska z pacyficzną. To ich ruchy odpowiadają za występowanie trzęsień ziemi.
Zabójczy Krakatau
Fale tsunami są zazwyczaj wywoływane przez ruchy sejsmiczne. To, które nawiedziło Jawę i Sumatrę w sobotę miało inną przyczynę - było spowodowane erupcją wulkanu Anak Krakatau. Tego samego, który sprowadził na Indonezję prawdziwą katastrofę w 1883 roku.
Na skutek erupcji i powstałego tsunami zmarło 40 tysięcy ludzi. Po wybuchu powstały trzy wyspy. W 1927 pomiędzy nimi wyłoniła się czwarta, nazwana Anak Krakatau czyli "Dziecko Krakatau", na której znajduje się aktywna góra wulkaniczna.
226 tysięcy ofiar śmiertelnych
26 grudnia 2004 roku Indonezję nawiedziło potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 - jedno z najsilniejszych w historii odkąd prowadzone są pomiary. Na zachodnim wybrzeżu prowincji Aceh (Sumatra) zginęło 226 tysięcy ludzi. W wyniku wstrząsów na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku powstało tsunami, które wywołało ogromne straty na wybrzeżach wielu krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Największe zniszczenia dotknęły: Indonezję, Tajlandię, Birmę, Indie i Sri Lankę. Fale dotarły również do Afryki, wyrządzając szkody w: Somalii, Kenii, Tanzanii i Mali, a także na Madagaskarze, Malediwach i Seszelach. Około 1,5 miliona ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową.
Kolejne potężne trzęsienie
Na przełomie marca i kwietnia 2005 roku seria silnych trzęsień ziemi dotknęła zachodnie wybrzeże Sumatry. Najsilniejszy ze wstrząsów miał magnitudę 8,6. Zginęło ponad 915 osób. Epicentrum znajdowało się w połowie odległości między wyspami Nias i Simeulue na zachodzie kraju.
Zniszczone starożytne miasto
W 2006 roku na wyspie Jawa, nieopodal starożytnego miasta Yogyakarta wystąpiło kolejne, płytkie trzęsienie ziemi. W jego wyniku zginęło ponad 5,5 tysiąca ludzi, a ponad 150 tysięcy budynków zostało zniszczonych. Wstrząsy spowodowały ruchy płyt tektonicznych.
Żywioł nie pozwolił o sobie zapomnieć. Tego samego roku, w lipcu trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło południową część Jawy, wywołując tsunami. Zginęło 700 osób.
Kolejne śmiercionośne trzęsienie ziemi
W 2009 roku w Padang, stolicy Sumatry Zachodniej wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6. Zginęło wtedy 1100 osób.
Region dotknięty katastrofami
Kolejne trzęsienie ziemi, tym razem o magnitudzie 7,5 odnotowano w 2010 roku na Wyspach Mentawai. Wywołane nim fale tsunami osiągały wysokość 10 metrów. Woda odebrała życie około 300 osobom.
W 2016 roku płytkiego trzęsienie ziemi dotknęło kabupaten Pidie Jaya, w prowincji Aceh. Kabupaten to jednostka podziału administracyjnego w Indonezji, która jest o szczebel niższej od prowincji. Żywioł spowodował ogromne zniszczenia i zasiał panikę. Władze nie wydały ostrzeżeń przed tsunami. Liczba ofiar wyniosła wtedy 100. Ludzie zginęli głównie w gruzach zawalonych budynków.
W 2018 roku Indonezję nawiedziły dwa poważne trzęsienia. W sierpniu na wyspie Lombok zginęło ponad 500 osób, głównie w północnej części wyspy. Żywioł przypomniał o sobie we wrześniu, w pobliżu miasta Palu na zachodnim wybrzeżu wyspy Sulawesi. Liczba ofiar przekroczyła dwa tysiące.
Autor: dd,anw/ao / Źródło: Reuters