Łaziec indyjski to ryba, która potrafi przetrwać na lądzie bez wody sześć dni. - Jej "płuca" są podobne do ludzkich - wyjaśniają naukowcy. Dzięki temu potrafi wędrować pomiędzy lądami. Teraz zbliża się do Australii. Naukowcy obawiają się, że może zagrażać tamtejszym gatunkom.
Łaziec indyjski (Anabas testudineus) potrafi poradzić sobie bez wody. Należy do rodziny błędnikowców i pochodzi z południowo-wschodniej Azji.
Co sprawia, że nie potrzebuje ona wody?
To zasługa narządu błędnikowego, zwanego labiryntem, który umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym. Dzięki niemu łaźcom udało się m.in. zawędrować z Papui Nowej Gwinei do wysp za Cieśniną Torresa w pobliżu Australii.
Poza tym "płuca" (tak - poza skrzelami te ryby mają taki narząd!) łaźców są podobne do ludzkich, jak wyjaśniał australijski naukowiec Nathan Waltham w wywiadzie dla "The Guardian".
Ryba, która "łazi"
Jako że ryba ta zamieszkuje wszystkie możliwe akweny wodne od rozlewisk do zwykłych kałuż, naukowcy wysnuli wniosek, że jest w stanie sama zawędrować do sąsiedniego zbiornika. I stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Jej umiejętność pełzania polega na wspieraniu swojego ciała na płetwach piersiowych i brzusznych oraz rozstawionych pokrywach skrzelowych.
Naukowcy pełni obaw
Australijscy naukowcy są pełni obaw. Ryba, która może żyć bez wody przez sześć dni, stanowi poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków. Jak podkreślają, błędnikowate potrafią przetrwać w błocie lub wysychającym potoku okres nawet do sześciu miesięcy. Są bardzo inwazyjne i trudne do usunięcia z australijskich wysp. Mogą zostać przetransportowane na dnie łodzi rybackich lub przetrwać w roli żywej przynęty dla ryb.
Łaziec indyjski jest koszmarem każdego ekologa. Ten inwazyjny gatunek potrafi przetrwać ekstremalnie nieprzyjazne warunki i w związku z tym bardzo ciężko go wyplenić. Ponadto jest to bardzo agresywna ryba, zagrażająca nawet drapieżnikom, które mogłyby na nią polować - te, które próbują ją zjeść, potrafi udławić. Dlatego właśnie dalszy rozwój gatunku może przemienić się w prawdziwą plagę.
Autor: PW/map / Źródło: IFL Science, ENEX, petpublications.pl, fishbase.org
Źródło zdjęcia głównego: ENEX