W najbliższych dniach mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska pogodowe - silny wiatr i oblodzenie. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali orientacyjną prognozę zagrożeń.
Pogoda w czwartek nie powinna stwarzać żadnych zagrożeń. Gwałtowne zjawiska mogą pojawić się w piątek i sobotę.
Gdzie mogą zostać wydane alarmy?
W piątek w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim synoptycy IMGW planują wydać alarmy pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.
Prognozuje się, że jego średnia prędkość wyniesie od 20 do 35 kilometrów na godzinę, a w porywach do 65-80 km/h. Według przewidywań, wiać będzie z zachodu i północnego zachodu.
Największe porywy prognozowane są w rejonie nadmorskim.
Prognoza zagrożeń na sobotę
W sobotę zagrożeniem na południu Polski mogą stać się oblodzenia. Żółte alarmy mogą zostać wydane w woj. podkarpackim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.
Prognozowany jest na ten dzień spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza. To może powodować zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna może wynieść od -2 do zera stopni Celsjusza, a przy gruncie od -5 do -2 st. C.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Jak mówi definicja IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Prognoza zagrożeń według definicji IMGW to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: dd,anw/rp / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: liebeslakritze/VisualHunt (CC BY-SA 2.0)