Najnowsze

Poranek ze smogiem. Najgorzej jest na południu kraju

Najnowsze

[object Object]
"Jeżeli zapalają się te czujniki na czerwono, to mamy podstawę do wejścia do mieszkania czy do domu"tvn24
wideo 2/30

Piątek w wielu miejscach kraju przywitał nas powietrzem złej i fatalnej jakości. Sytuacja najgorzej wygląda na południu Polski.

SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

W piątek rano mieszkańcom wielu regionów doskwiera smog. Szczególnie trudna sytuacja panuje na południu kraju.

Stężenie pyłu PM10

Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 mikrogramów na metr sześcienny.

Według danych z godziny 6 stan powietrza w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie stężenie pyłu PM10 wynosi 223,82 µg/m3, jest fatalny.

Mieszkańcy wielu miejscowości oddychają powietrzem złej jakości. W Raciborzu stężenie PM10 wynosi 154,95 µg/m3. Podobnie jest w Wodzisławiu Śląskim, tam zanotowano 147 µg/m3. W Tychach zarejestrowano 149,84 µg/m3.

Stężenie pyłu PM10 o godzinie 6 (tvnmeteoGIOŚ

Stężenie pyłu PM2,5

Pyły PM2,5 są drobniejsze i bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu od pyłów PM10, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenie pyłu PM2,5 wynosi mniej niż 36 µg/m3. O godzinie 6 stacje pomiarowe w kilku regionach zarejestrowały wyraźne przekroczenia tej wartości.

W Goczałkowicach-Zdroju sytuacja jest fatalna. Stężenie pyłu PM2,5 wynosi tam 211,66 µg/m3. Powietrzem fatalnej jakości oddychają także mieszkańcy Raciborza, tam stacja pomiarowa wskazała 148,67 µg/m3.

Złej jakości powietrze notuje się w Bielsku-Białej - 92,13 µg/m3, Katowicach - 90,88 µg/m3, Krakowie (ul. Bujaka) - 99,6 µg/m3.

W niektórych miastach w centrum i na północy występuje niezdrowa i średnia jakość powietrza.

Stężenie pyłu PM2,5 o godzinie 6 (tvnmeteoGIOŚ

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowieMaria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP
Jak się bronić przed smogiem?tvn24

Autor: kw,dd/map,aw / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości