Fantastyczny obraz stworzony przez słowackiego grafika pokazuje niezwykłą różnorodność ponad 500 egzoplanet, odkrytych od 1988 do października 2015. Możliwe, że na niektórych z nich może istnieć życie.
Egzoplanety to planety okrążające inne gwiazdy niż Słońce. Warto wiedzieć, że odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych był polski astronom Aleksander Wolszczan, jednak obecnie znanych jest już wiele takich planet.
Usystematyzowane planety
Plakat wykonany przez słowackiego grafika i pisarza Martina Vargica, pokazuje około jednej czwartej potwierdzonych do tej pory egzoplanet, skrupulatnie ułożonych według ich temperatury i gęstości. Wizualizacja została zrealizowana na podstawie promieni i temperaturze poszczególnych egzoplanet. Jednak brano pod uwagę także inne czynniki, takie jak gęstość, wiek lub metaliczność (zawartość pierwiastków cięższych od helu względem ich zawartości w Słońcu).
Planety są ułożone tak, że od lewej do prawej wzrasta ich temperatura, a od dołu ku górze - rośnie ich gęstość.
Ale kosmos
Grafika przedstawia wszystkie kategorie egzoplanet, takie jak: superziemie, gorące jowisze, gorące neptuny, wodne światy, gazowe karły czy supergęste planety diamentowe. Skala i kolor wizualizacji zostały przedstawione najdokładniej jak to możliwe, ale ich prawdziwa natura zawsze może okazać się inna niż nam się wydaje.
Obce formy życia
Najbardziej ekscytującym faktem dotyczącym egzoplanet jest możliwość, że istnieje na nich życie. Jest to możliwe, o ile znajdują się one w "strefie złotowłosej" wokół ich gwiazd, czyli w takiej odległości, żeby nie było tam ani za gorąco ani za zimno i by na powierzchni planety mogła istnieć woda w stanie ciekłym. Jest prawdopodobne, że mogą powstawać tam obce formy życia, choć powszechnie wiadomo, że samo występowanie wody w stanie ciekłym na danej planecie nie wystarczy aby istniało tam życie.
Nienarodzone planety
Istnieje także możliwość, że wszechświat dopiero co zaczął tworzyć egzoplanety. Najnowsze szacunki amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i teleskopów kosmicznych Keplera sugerują, że 92 proc. potencjalnie zamieszkałych planet we wszechświecie jeszcze się nie narodziło. Wygląda więc na to, że plakat przedstawiający egzoplanety za trylion lat może być znacznie większy.
Autor: zupi/rp / Źródło: IFL Science
Źródło zdjęcia głównego: Martin Vargic