Upały dotykają nie tylko ludzi, ale również zwierzęta. Smutną wiadomość przekazała australijska inicjatywa "Help Save the Wildlife and Bushlands in Campbelltown" - w niedzielę z powodu bardzo wysokiej temperatury zginęły setki rudawek.
- To było niewiarygodne. Zobaczyłam mnóstwo martwych nietoperzy leżących na ziemi, a inne znajdowały się blisko niej i umierały - powiedziała Cate Ryan. Jest wolontariuszką grupy WIRES (organizacji działającej na rzecz ratowania dzikiej przyrody w Australii) z parku St. Helens na przedmieściach Sydney. Dotarła tam około godziny 13 czasu lokalnego.
Setki martwych na ziemi i drzewach
W niedzielę temperatura w okolicy, w której znajduje się kolonia rudawek Campbelltown, wyniosła 45,1 stopnia Celsjusza. Niektóre z nietoperzy leżały już na ziemi, jednak inne wciąż zwisały na drzewach. Truchła ułożono w jednym miejscu, dzięki czemu doliczono się ponad 200 osobników. W tej liczbie nie uwzględniono tych, które wisiały w miejscach niedostępnych dla ratowników. Były ich setki.
90 procent spośród zmarłych stanowiły młode. Dorosłym osobnikom udało się w większości odlecieć w górę potoku, a młode zostały z tyłu. Nie były w stanie przetrwać upału. Duża ich część była już umierająca w momencie, kiedy dotarli do nich wolontariusze z WIRES.
Udało się napoić 80 rudawek. Na miejsce dostarczono nawet 400-litrowy zbiornik wodny.
To nie pierwszy i nie ostatni raz
Przez wysoką temperaturę ucierpiały również kolonie w Parramatta Park i Penrith, wszystkie w okolicach Sydney.
Na profilu inicjatywy Help Save the Wildlife and Bushlands in Campbelltown (powiązanej z WIRES) na Facebooku napisano: "Tak wiele małych żyć straciliśmy z powodu upałów i niewystarczających obszarów objętych cieniem". Jak zaznaczono, to nie pierwsza, ale i z pewnością nie ostatnia taka sytuacja. Kolonia potrzebuje większego ocienionego obszaru. Ryan przypomniała również sytuację sprzed miesiąca - jednego dnia, również z powodu upałów, zginęły 43 nietoperze.
Jak poinformowała WIRES we wtorek około godziny 6 czasu polskiego, ponad 20 młodych znajdowało się wciąż w stanie krytycznym. Również 20 osobników z Parramatta Park jest objętych opieką. 120 młodych udało się połączyć na powrót ze swoimi matkami. Niektóre maluszki czują się już dobrze.
Autor: ao/aw / Źródło: Facebook, dailytelegraph.com.au
Źródło zdjęcia głównego: Help Save the Wildlife and Bushlands in Campbelltown/Facebook