W sobotę 9 stycznia na przedmieściach Johannesburga potężne gradobicie spowodowało zawalenie się dachu galerii handlowej. Wystąpienie gradu jest tym bardziej niezwykłe, że obecnie w Afryce Południowej jest lato.
Niezwykłe zjawisko atmosferyczne miało miejsce w mieście Krugersdorp w RPA. Opady były tak intensywne, że pokrywający ziemię grad wyglądał jak warstwa śniegu.
Jak donosi serwis informacyjny Krugersdorp News, po tym jak około godz. 4 lokalnego czasu, zapadł się dach centrum handlowego Key West Shopping Centre, zarządzono ewakuację. Na miejsce zdarzenia przybyły karetki, ale okazało się, że jedynie jedna osoba została ranna. Lokalne media informują, że jest to najprawdopodobniej jedno z największych gradobić, jakie wystąpiło w Krugersdorp od lat.
Pomiary zapowiadały gradobicie
- Obszar Johannesburga w tym tygodniu znajduje się pod wpływem bardzo gorącego i suchego powietrza, co stanowi nowy rekord wszech czasów dotyczący wysokich temperatur - tłumaczy meteorolog The Weather Channel Nick Wiltgen. - Wygląda na to, że w sobotę z południa i wschodu zaczęło napływać chłodniejsze i bardziej wilgotne powietrze, które mogło być przyczyną tych burz. Dane z balonu meteorologicznego z Pretorii na kilka godzin przed gradobiciem pokazują oczywiste przedostawanie się zimnego suchego powietrza do górnych warstw atmosfery. Jest to czynnik, który sprzyja tworzeniu się niszczycielskiego gradu, gdy ogólne warunki do rozwoju burzy są korzystne - dodaje.
Serwis meteorologiczny Południowej Afryki w sobotę po południu i wieczorem wydał liczne ostrzeżenia dotyczące burz na obszarze północno-wschodniej części RPA. Obejmowały one także Johannesburg i Pretorię.
Rekordowe temperatury
Poza niezwykłymi zjawiskami meteorologicznymi, w Południowej Afryce padają także rekordy temperatury. Wiltgen poinformował, że w środę w Johannesburgu padł nowy rekord, wynoszący 38,3 st. C, który zaraz później został pobity w czwartek, kiedy termometry wskazały 38,9 stopni. Poprzedni rekord wynosił 36,5 st. C i został ustanowiony 11 listopada 2015 roku.
W Pretorii także został pobity rekord temperatury. Poprzedni wystąpił kilkakrotnie w 1960 roku. Został on pobity 10 i 11 listopada 2015 roku (40,3 st. C), a następnie 7 grudnia, gdy termometry wskazywały 41 st. C. W środę 6 stycznia temperatura po raz kolejny osiągnęła rekordowy poziom, gdy wyniosła 42,7 st. C. Ekstremalnie wysokie temperatury odciskają swoje piętno także w zachodniej części RPA. W sobotę wydano liczne ostrzeżenia o możliwości wystąpienia pożaru, a dwie osoby zmarły na skutek udaru cieplnego. Według serwisu SABC News, w ciągu zaledwie kilku dni aż 11 osób zmarło w tym regionie przez wysokie temperatury.
Okres wiosny i lata był do tej pory rekordowy. W październiku w mieście Vredendal odnotowano temperaturę 48.4 st. C. W Parku Narodowym Augrabies Falls termometry wskazały 48,6 stopni.
Autor: zupi/rp / Źródło: weather.com
Źródło zdjęcia głównego: Twitter / @cindyseeber, @Jacobus_Myburgh