Jakość powietrza na południu Polski jest fatalna.
W niedzielę na terenie całego województwa śląskiego jakość powietrza była zła. - Niestety na wszystkich stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska zanotowaliśmy przekroczenie poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na metr sześcienny, a na terenie powiatu wodzisławskiego wystąpiło przekroczenie poziomu informowania wynoszącego 200 mikrogramów na metr sześcienny - mówił w poniedziałek Andrzej Szczygieł, naczelnik regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Dzisiaj sytuacja nie jest lepsza, w dalszym ciągu notujemy wysokie stężenia pyłu - dodał.
- Niestety w najbliższych dniach jakość powietrza nie będzie najlepsza, będą wysokie stężenia pyłów, szczególnie w godzinach wieczornych, nocnych, a więc tutaj rzeczywiście należy zachować ostrożność - podkreślił Szczygieł.
Stężenie pyłu PM10
W poniedziałek po godzinie 19.30 najwyższe stężenia pyłów PM10 zanotowano w miejscowościach: Wodzisław Śląski, Cieszyn, Ustroń, Bielsko-Biała, Żywiec, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Kraków, Skawina, Dębica. Tam powietrze było fatalne.
Złym powietrzem oddychano między innymi w Nowym Sączu, Dusznikach-Zdroju i Tychach.
Stężenie pyłu PM2,5
Po godzinie 19.30 powietrze miało fatalną jakość w miejscowościach: Jawor, Katowice, Duszniki-Zdrój, Kraków, Tarnów, Dębica.
Źle było w Mielcu, Połańcu, Wschowie i Jarosławiu.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do powstawania nowotworów i chorób dróg oddechowych.
Autor: ao/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock