Niedźwiedzie grizli mają zostać ponownie wpisane na listę gatunków zagrożonych - taką decyzję podjął sąd w Montanie. Tym samym wstrzymane zostały plany dotyczące pierwszych od ponad 40 lat polowań na grizli w Yellowstone.
Sędzia Federalny Stanów Zjednoczonych Dana L. Christensen przyznał rację obrońcom praw zwierząt - myśliwi nie będą mogli polować na niedźwiedzie grizli z Parku Narodowego Yellowstone. To oznacza, że wrócą one na listę gatunków zagrożonych, z których zostały wykreślone w 2017 roku.
Batalia o niedźwiedzie
Walka sądowa o zachowanie ochrony nad niedźwiedziami grizli była jedną z najbardziej zaciętych, dotyczących zagrożonych zwierząt w ciągu ostatnich lat w USA. Z jednej strony ścierali się w niej przedstawiciele Służby do spraw Rybołówstwa i Ochrony Przyrody Stanów Zjednoczonych (United States Fish and Wildlife Service), z drugiej zaś - rdzenne plemiona i obrońcy przyrody.
Wyłączenia grizli z listy gatunków zagrożonych chcieli lokalni łowcy i myśliwi, by móc na nie polować. Dotyczyło to około 700 osobników żyjących wokół parku Yellowstone na terenie stanów Wyoming, Idaho i Montana.
Inne zdanie mieli członkowie rdzennych plemion i obrońcy zwierząt. Argumentowali przed sądem, że traktowanie grizli pochodzących z tego parku w inny sposób niż pozostałe gatunki niedźwiedzi w pozostałych stanach USA jest biologicznie szkodliwe oraz nielegalne. Ekolodzy powoływali się na ustawę o gatunkach zagrożonych z 1973 roku. Sędzia przyznał im rację.
W obronie zagrożonych gatunków
Christensen wydał 47-stronicowe uzasadnienie do wyroku. Wykazał w nim między innymi, że przedstawicielom Służby do spraw Rybołówstwa i Ochrony Przyrody Stanów Zjednoczonych nie udało się w wystarczający sposób naukowo udowodnić tego, że grizli z Parku Narodowego Yellowstone mogłyby być genetycznie samowystarczalne.
Gdyby racja stanęła po stronie myśliwych, byłyby to pierwsze polowania na niedźwiedzie grizli od ponad 40 lat.
W 1975 roku grizli było tylko kilkaset. To wtedy wpisano je na listę gatunków zagrożonych. Teraz na terenie 48 stanów (kontynentalnych) USA żyje około dwa tysiące tych zwierząt. Ich populację bardzo trudno jest jednak odtworzyć, gdyż proces rozmnażania trwa bardzo długo.
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/(CC BY 2.5)