Salem cieszy się w świecie złą sławą z powodu procesów, w których kobiety oskarżano o uprawianie magii. Wiele z nich zostało skazanych na śmierć. Teraz naukowcy i historycy wspólnie doszli do wniosku, że jednym z powodów, dla których kobiety zostały obwinione o magię, mógł być kryzys ekonomiczny: w regionie przedłużał się okres ochłodzenia, a plony niszczały.
Naukowcy, którzy badali rejestry pogodowe z XVII wieku, doszli do wniosku, że okres zwany „małą epoką lodowcową” – 400 lat, kiedy temperatury na półkuli północnej były o wiele niższe – mógł mieć wpływ na powód, dla którego rozpoczęło się tzw. polowanie na czarownice.
Salem opanowała histeria
Dokładniej przyjrzano się amerykańskiemu miastu Salem w stanie Massachusetts, gdzie w 1692 roku odbyły się cieszące się złą sławą procesy czarownic. Masowa histeria, jaka zapanowała w miejscowej społeczności, doprowadziła do aresztowania około stu osób. Dziewiętnaście z nich skazano i powieszono, jedną ukamieniowano, kilkanaście zmarło w więzieniu.
Manipulowały pogodą?
Profesorowi z Harvard University przeanalizowali dokładnie dokumenty z procesów oraz zapiski dotyczące temperatur i pogody.
Okazało się, że w wielu aktach oskarżenia znajdował się zarzut o manipulowanie pogodą. Badacze uznali, że w ten sposób usiłowano przerzucić na rzekome wiedźmy odpowiedzialność za kryzys ekonomiczny, wywołany w dużej mierze przez susze i niższe plony.
Autor: ar/mj / Źródło: accuweather.com