Najnowszy globalny spis wszystkich drzew na Ziemi pokazuje, że są ich ponad trzy tryliony, co sprawia, że na jedną osobę przypadają 422 drzewa. Mimo to ich całkowita liczba spadła o prawie 50 proc. od początku istnienia ludzkiej cywilizacji (której wiek naukowcy szacują na 5 tysięcy lat). I to człowiek jest winien postępującemu wylesianiu.
Naukowcy do liczenia drzew wykorzystali obrazy satelitarne, inwentaryzacje leśne oraz różne technologie komputerowe. Było to najbardziej dokładne liczenie drzew, jakie do tej pory wykonano. W porównaniu z poprzednimi inwentaryzacjami wyszło, że drzew jest o około 7,5 raza więcej niż w poprzednich inwentaryzacjach.
O 46 proc. mniej drzew
Okazało się, że całkowita liczba drzew zmniejszyła się o 46 proc. od początków naszej cywilizacji, czyli od końca czwartego i początku trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.
- Drzewa są jednymi z najważniejszych organizmów na Ziemi. Jednak dopiero od niedawna zaczynamy rozumieć ich globalny zasięg - powiedział główny autor badania, Thomas Crowther z Uniwersytetu Yale.
Spis drzew pomoże naukowcom lepiej zrozumieć rozprzestrzenianie się gatunków roślin i zwierząt na świecie, skutki zmian klimatycznych oraz to, jak drzewa kształtują swoje otoczenie.
Ponadto wyniki mogą pomóc naukowcom zbadać rolę drzew w globalnym obiegu węgla. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery podczas fotosyntezy. Następnie produkują i uwalniają tlen jako efekt uboczny reakcji. Drzewa pełnią kluczową rolę w łagodzeniu globalnego ocieplenia.
- Magazynują ogromne ilości węgla, są niezbędne do obiegu składników odżywczych, poprawiają jakość wody i powietrza - mówi Crowther.
Najwięcej drzew jest w Rosji, Skandynawii i w Ameryce Północnej
Liczenie drzew wykazało również, że obszary, gdzie drzew jest najwięcej, znajdują się w subarktycznych regionach Rosji, w Skandynawii i w Ameryce Północnej. Natomiast największe obszary leśne, gdzie znajduje się do 43 proc. drzew na świecie, znajdują się w klimacie tropikalnym.
Główną przyczyną zmniejszania się ich liczby jest wylesianie, zmiana użytkowania gruntów oraz zła gospodarka leśna. Przyczynia się to do utraty 15 mld drzew co roku na całym świecie.
- Mamy prawie o połowię mniej drzew na naszej planecie - powiedział Crowther. - To pokazuje, ile potrzeba naszego wysiłku, żeby przywrócić to, co było wcześniej - dodaje.
Autor: mab/mk / Źródło: livescience.com
Źródło zdjęcia głównego: unsplash/Brownie