Podchodzimy do niej ostrożnie, bo potrafi parzyć. Pokrzywa ma jednak wiele innych właściwości, takich jak chociażby wspomaganie pracy żołądka czy odżywianie włosów. Czas przestać traktować ją po macoszemu.
Pokrzywa lubi rosnąć w pobliżu siedlisk ludzkich. Traktuje się ją jak chwast, ale roślina ta ma wiele zastosowań, wywierających pozytywny wpływ na nasz organizm. Używa się jej między innymi w ziołolecznictwie, kosmetyce czy też w kuchni.
Pokrzywę warto zbierać teraz, bo jest młoda i zawiera najwięcej substancji odżywczych.
Zbawienny wpływ na organizm
W kuchni można używać wszystkich części rośliny, jednak najczęściej stosowane jest jej ziele. Zawiera ono m. in. witaminy C, K, A i B2, kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histaminę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy oraz makro- i mikroelementy, czyli żelazo, magnez, potas, wapń, mangan i krzem.
Pokrzywa dodawana do potraw poprawia trawienie i metabolizm. Jest źródłem białka pokarmowego. Związki zawarte w zielu wspomagają pracę żołądka, trzustki czy wątroby.
Z rośliny można przygotowywać napary, dodawać jej liście do sałatek. W ten sposób możemy poprawić sobie przemianę materii czy wzmóc apetyt.
Właściwości lecznicze
Również w walce z niektórymi dolegliwościami możemy wspomóc się pokrzywą. Przeciwdziała ona zatrzymywaniu się wody w organizmie, dzięki czemu wpływa korzystnie na układ moczowy. Pomaga usuwać toksyny, np. złogi kwasu moczowego.
Stosowana jest w leczeniu artretyzmu . Stymuluje produkcję przeciwciał podczas infekcji. Zawiera dużo żelaza, dzięki czemu działa krwiotwórczo.
Kosmetyka
Ze względu na swoje działanie bakteriobójcze, pokrzywa ma wiele zastosowań w kosmetyce. Napar z jej liści stosuje się w leczeniu schorzeń skórnych np. ropni czy trądziku. Ekstrakt z pokrzywy jest też doskonałą odkażającą płukanką na stany zapalne jamy ustnej.
Po przygotowaniu wywaru z tej rośliny możemy uzyskać znajdującą się w niej krzemionkę. Taki płyn może służyć za odżywiającą, wzmacniającą płukankę do włosów. Blondynki powinny jednak zrezygnować z takiego zabiegu. Wywar może zabarwiać jasne włosy na zielono.
Autor: ao/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe