W Karpatach tylko pięć, sześć młodych orłów przednich może za kilka tygodni opuścić swoje gniazda; rok temu było ich 10. - Przyczyną słabych tegorocznych lęgów była deszczowa pogoda w maju – powiedział dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.
Ornitolog w tym roku sprawdził ponad połowę gniazd tych ptaków w Karpatach.
- W tym roku zaobrączkowałem jedynie dwa pisklęta – dodał przyrodnik.
Zabójczy maj
Jego zdaniem, głównym powodem "kiepskich lęgów" była deszczowa pogoda w maju.
- Przez ponad tydzień padały wtedy intensywne deszcze; było też chłodno. W konsekwencji w orlich gniazd z wychłodzenia padło wiele wyklutych piskląt – wyjaśnił dr Stój.
Młode orły gniazda powinny opuścić w drugiej połowie lipca; wtedy zazwyczaj wykonają pierwsze loty.
Nieudane lęgi w 2010 roku
W ubiegłym roku w Karpatach gniazda opuściło 10 orłów. Rok wcześniej było ich sześć, a w 2011 r. aż 16 ptaków. Natomiast wyjątkowo nieudane lęgi zanotowano w 2010 r., kiedy orle pary wychowały jedynie trzy pisklęta. - Wówczas sprawiła to śnieżna, mroźna i długa zima oraz długotrwałe deszcze na wiosnę - przypomniał ornitolog.
Prawo silniejszego
Pod koniec marca ok. 70 proc. samic orłów przednich składa po dwa jaja, pozostałe 30 proc. po jednym; wysiadywanie trwa 40 dni. Orły przednie zazwyczaj odchowują tylko jedno pisklę; jeśli wyklują się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. Agresja pojawia się do tygodnia od wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.
Na obiad kot lub kura
Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; bardzo rzadko występuje w naszym kraju. W Polsce żyje ich ok. 35 par, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać, choć zdecydowanie rzadziej, na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym oraz na Mazurach.
Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny i lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy. Czasami może też upolować kota domowego lub kurę. Nie gardzi również padliną. Jego ofiarami są również żmije i zaskrońce. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.
Gniazda orłów przednich znajdują się w miejscach trudno dostępnych; w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.
Autor: PW/aw / Źródło: PAP