W Polsce widać oznaki suszy, a sytuację codziennie pogarsza bezdeszczowa i słoneczna pogoda. Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że maj zdecyduje o tym, jakie skutki wywoła susza. Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się wyliczenia modeli meteorologicznych dwóch instytucji na ten miesiąc.
Jak zwrócił uwagę w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od miesiąca w znacznej części kraju nie występują opady deszczu. To miesiąc "skrajnie suchy" - podkreślono. W niektórych miejscach ostatnie znaczące opady, które i tak były niewielkie, pojawiły się pod koniec lutego.
Taka sytuacja, także z powodu niemal bezśnieżnej zimy przyczynia się do powstawania suszy. W środę o suszy w Polsce mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Jak powiedział, obecny okres nie jest istotny dla wegetacji, ale "pewne symptomy suszy już widzimy". Dodał, że najbardziej istotne są opady w okresie siewów, czyli w połowie kwietnia i w maju. - Maj to jest głównie decydujący miesiąc - powiedział.
Co dla maja w Europie przewidują Amerykanie
Jak podaje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w świetle wstępnej prognozy amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) średnia miesięczna temperatura w maju na obszarze prawie całej Polski ma znajdować się powyżej normy wieloletniej. Na północy i na południu może wystąpić odchylenie od normy o 2 st. C (kolor czerwony), a w pozostałych miejscach, z wyjątkiem północnego zachodu, o 1 st. C (kolor pomarańczowy. Tylko w północnej części kraju temperatura powinna plasować się w zakresie normy. Miesiąc ten zapowiada się więc ciepło.
Opady mogą być punktowe, a to źle
Co z opadami? Te mają być w normie, tylko na południu i w niektórych miejscach na zachodzie kraju lekko powyżej normy (kolor zielony). Jak wskazuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, "to oznacza, że miesiąc cechował się będzie na ogół opadami burzowymi, punktowymi, które w jednym miejscu przynieść mogą opad o sumie równej opadowi z całego miesiąca, a w innym regionie może nie spaść kropla wody". Dodaje, że według tej prognozy "pogoda w maju sytuacji w rolnictwie nie poprawi w sposób zdecydowany".
Najświeższe wyliczenia modelu opierają się jednak na danych z początkowego okresu suszy, a więc - jak podkreśla synoptyk tvnmeteo.pl - lekko, ale jednak wpływają na wyliczenia dotyczące najbliższych miesięcy. - Efekt suszy odbija się w wyliczeniach, więc można zakładać, że sytuacja w maju będzie nieco lepsza niż wskazuje dziś model amerykański - dodaje.
Maj według ECMWF
Podobnie wygląda maj zgodnie ze wstępną prognozą Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Jak zaznacza nasza synoptyk, w tym przypadku to również nie są optymistyczne wyliczenia dla sytuacji rolnictwa.
Miesiąc ten w naszym kraju ma cechować się odchyleniem średniej miesięcznej temperatury powyżej normy o 1-1,5 st. C. Opady mają być w większości kraju w normie. Więcej deszczu niż według średniej przewidywane jest na południowym wschodzie i na Pomorzu (kolor niebieski).
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/NOAA/ECMWF