Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na południu Polski oraz przed oblodzeniami i silnym mrozem. Obowiązują również alerty hydrologiczne. Niebezpiecznie może być także w kolejnych dniach.
Przed intensywnymi opadami śniegu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega regiony górskie i podgórskie. Obowiązują również ostrzeżenia przed oblodzeniami i silnym mrozem.
Pogoda może przynosić niebezpieczne zjawiska również w kolejnych dniach. Wydano orientacyjną prognozę zagrożeń meteorologicznych.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU
W województwie dolnośląskim obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia.
W powiatach: lwóweckim, jeleniogórskim i Jelenia Góra wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach poniżej 500 metrów nad poziomem morza od 15 cm do 30 cm, powyżej tej wysokości od 20 cm do 35 cm, miejscami do 50 cm. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 8 rano w czwartek.
Alerty pierwszego stopnia wydano dla powiatów: kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego. W górach powyżej 600 m n. p. m. może spaść od 10 do 20 centymetrów. Ostrzeżenie będzie ważne do godz. 8 w czwartek.
OBLODZENIA
Na terenie województw: wielkopolskiego (z wyłączeniem powiatów: złotowskiego, pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, obornickiego, szamotulskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, grodziskiego i wolsztyńskiego), łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego wydane zostały alerty pierwszego stopnia. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Ostrzeżenia będą obowiązywać do czwartku do godziny 10.
Ślisko może być też w województwie pomorskim (poza powiatami: puckim, nowodworskim, malborskim, tczewskim, sztumskim i kwidzyńskim) i województwie kujawsko-pomorskim (wyłączając powiaty grudziądzki i brodnicki). IMGW przewiduje, że po opadach topniejącego śniegu będą zamarzać mokre powierzchnie dróg i chodników. Temperatura powietrza i przy gruncie spadnie do -3 stopni. Alert obowiązuje do godziny 2.30 w nocy w czwartek.
SILNY MRÓZ
Na obszarze całego województwa podlaskiego do piątku do godziny 11 obowiązuje alert pierwszego stopnia przed silnym mrozem.
W nocy ze środy na czwartek synoptycy prognozują tam temperaturę minimalną od -13 do -10 stopni Celsjusza, na wschodzie województwa nawet do -16 stopni. Noc z czwartku na piątek zapowiada się jeszcze zimniej. Termometry pokażą wtedy minimalnie od -18 stopni Celsjusza do -15 stopni, lokalnie możliwe są spadki do -21 stopni. W ciągu dnia temperatura wzrośnie i wyniesie od -11 do -8 stopni, po godzinie 17 znowu spadnie, do -15 stopni.
Prognoza zagrożeń
Pogoda może przynosić groźne zjawiska do piątkowego poranka. IMGW wydało orientacyjną prognozę zagrożeń.
CZWARTEK
W województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim i opolskim mogą zostać wydane alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniami. Temperatura powietrza i przy gruncie spadnie w tych miejscach poniżej zera stopni, co może spowodować zamarzanie mokrych powierzchni dróg i chodników.
W pięciu województwach prognozowane są alerty przed silnym mrozem. Na wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego temperatura w nocy z czwartku na piątek może spaść od -15 do -13 stopni. W Małopolsce termometry mają wskazać minimalnie od -16 do -13 st. C. W województwach: mazowieckim i lubelskim prognozuje się spadek temperatury do wartości od -17 do -14 st. C. Najmroźniejsze według IMGW ma być Podlasie, gdzie termometry mogą wskazać od -18 do -15 st. C, lokalnie do -21 st. C.
PIĄTEK
W województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim i w wielkopolskim IMGW przewiduje wystąpienie opadów marznącego deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujących gołoledź.
W niektórych regionach wobec spadku temperatury powietrza i przy gruncie poniżej zera stopni, mogą powstawać oblodzenia. IMGW spodziewa się, że ostrzeżeniami mogą zostać objęte województwa: pomorskie i kujawsko-pomorskie.
W województwie pomorskim może dodatkowo powiać silny wiatr o średniej prędkości do 35 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h.
Ostrzeżenia hydrologiczneW województwie zachodniopomorskim oraz w strefie przybrzeżnej obowiązują alerty drugiego stopnia.WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIEW ujściowym odcinku Odry oraz w zlewni Zalewu Szczecińskiego ze względu na prognozowany silny wiatr z sektora północnego nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych na Zalewie Szczecińskim. Alert będzie ważny do godziny 4 w piątek.Przez silny, północny wiatr wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych wystąpi również na wybrzeżu i morskich wodach wewnętrznych kraju. Ostrzeżenie będzie obowiązywało do godziny 2 w czwartek.WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIEW zlewni Baryczy, w związku z trwającym spływem wód opadowych, w Kanclerzowicach na rzece Sąsiecznicy będzie się utrzymywało przekroczenie stanu ostrzegawczego. IMGW nie wyklucza osiągnięcia stanu alarmowego. Ostrzeżenie będzie ważne do północy w środę.
Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?
Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Czym są ostrzeżenia drugiego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW ostrzeżenie zostaje wydane, gdy "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych".
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW, "prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody".
Autor: aw/rp,rzw / Źródło: IMGW