Najnowsze

Podsumowanie lata: czerwiec suchy, lipiec mokry, sierpień gorący

Najnowsze

Podsumowanie lata: czerwiec suchy, lipiec mokry, sierpień gorący

Lato skończyło się zaledwie kilka godzin temu, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdążył je podsumować. Minione lato było ciepłe i deszczowe. Nie tylko średnia temperatura w całym kraju przekroczyła normę, ale i lokalne opady - miejscami nawet o 50 proc.

W południowej części kraju najcieplejszym letnim miesiącem był sierpień, w północnej najwyższa średnia temperatura była w lipcu. Na tym tle wyróżnia się stolica naszego kraju. W czerwcu w Warszawie zarejestrowano najwyższą temperaturę. Z miesięcy letnich najcieplejszy pod względem wartości wieloletnich był czerwiec. W Warszawie temperatura średnia wynosiła 19 st. C, przekraczając normę o 2,5 st. C. Zbliżone warunki panowały w Poznaniu i we Wrocławiu. - W tych miastach czerwiec został uznany za anomalnie ciepły, a na pozostałym obszarze kraju jako bardzo ciepły - normy termiczne były przekroczone o około 2 st. - napisali eksperci IMGW.

Lipiec pod względem termicznym był normalny, a w części kraju lekko ciepły. W Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu temperatura średnia w lipcu była bardzo zbliżona do wartości średniej z wielolecia i niższa niż w czerwcu tego roku.

Lato było bardzo wilgotne

Pod względem opadów lato było bardzo wilgotne, a lokalnie - w Szczecinie, Warszawie, Olsztynie, Włodawie - skrajnie wilgotne. Oznacza to, że opady przekroczyły normy o 25 proc., a miejscami nawet o 50 proc. Czerwiec był miesiącem suchym. Opady zbliżone do normy zanotowano w Łebie i Rzeszowie. W pozostałej części kraju były zdecydowanie poniżej normy.

W Krakowie niedobór opadów przekroczył o 50 proc. średnią wieloletnią. Odmienna sytuacja wystąpiła we Włodawie, gdzie miesięczna suma opadów przekroczyła wartość normową o 50 proc. Było to spowodowane bardzo intensywną burzą.

Brzydkie lato? Lipiec był szczególnie deszczowy. To spowodowało, że większość Polaków uznało je za "brzydkie". W Katowicach i w Łebie sierpień sklasyfikowano jako wilgotny (opady przekroczyły normę do 25 proc.), a na pozostałym obszarze, gdzie norma została przekorczona o ponad 50 proc. jako skrajnie wilgotny. - Sierpień pod względem opadowym był bardzo zróżnicowany w poszczególnych regionach kraju. Wartości zbliżone do normy zanotowano w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie i Olsztynie. Lekkie przekroczenie normy miało miejsce we Włodawie i Katowicach, a w Suwałkach i Łebie miesiąc ten był skrajnie wilgotny (w Łebie: 201 proc. normy) - poinformował IMGW. Z drugiej strony skali: w Krakowie i Poznaniu sierpień był suchy, w Białymstoku, Bielsku-Białej i Kielcach bardzo suchy, zaś w Rzeszowie skrajnie suchy.

Autor: mm, usa / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości