Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób poruszał się przodek współczesnych pająków. Przy użyciu dobrze zachowanych skamieniałości i programu komputerowego stworzyli animację pajęczaka, który chodził po naszej planecie około 400 mln lat temu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze i z Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie poprosili pracowników z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie o udostępnienie skamieniałości przodka współczesnych pająków - drapieżnika Trigonotarbid arachnid.
Gdy udało się zgromadzić potrzebny materiał, specjaliści zabrali się za prace nad animacją. Za pomocą programu Blender stworzyli film prezentujący pająka sprzed setek milionów lat.
Starsze od człowieka
- Jeśli chodzi o wczesny okres życia na lądzie, na długo zanim nasi przodkowie wyszli z morza, te pająki znajdowały się w wysokim miejscu łańcucha pokarmowego - powiedział dr Russel Garwood, paleontolog z Uniwersytetu w Manchesterze.
Naukowiec wyjaśnił przy tym, że zwierzę, które można podziwiać na animacji, wymarło około 300-400 mln lat temu. Kiedy jednak żyły na Ziemi, było ich naprawdę mnóstwo.
- Wydaje nam się, że były bardziej powszechne niż pająki teraz - podkreślił.
Kiedyś tylko szkic, dziś pająk biega po ekranie
Zdaniem Jasona Dunlopa, naukowca również biorącego udział w projekcie, stworzenie tak dokładnej animacji było możliwe dzięki doskonale zachowanym skamieniałościom, które pochodziły ze stanowiska paleontologicznego Chert Rhynie (Szkocja).
Dunlop podczas prezentacji swojej trójwymiarowej animacji nie krył zachwytu nad możliwościami współczesnej technologii.
- Kiedy zaczynałem prace nad skamieniałościami pajęczaków, byłem szczęśliwy, że udaje mi się wykonać szkic i sprawdzić, jak to coś wyglądało kiedyś. Teraz możemy oglądać, jak to coś biega po naszych ekranach - dodał.
Prawie jak "Park Jurajski"
Twórcy animacji podkreślają, że dzięki pracy nad tym krótkim filmem, na chwilę poczuli się jak autorzy "Parku Jurajskiego". - Jednak nasze koszty i wysiłki były znacznie mniejsze - stwierdził Dunlop.
Autor: kt/map / Źródło: manchester.ac.uk