Pluton jest czerwonawy. Tak wynika z jego najnowszego zdjęcia. Obraz, który uzyskali kilka dni temu naukowcy z NASA, jest pierwszą w historii fotografią wykonaną w naturalnych barwach.
Mamy pierwsze kolorowe zdjęcie Plutona. 9 kwietnia 2015 roku wykonała je sonda kosmiczna, która od dziewięciu lat przemierza przestrzeń kosmiczną.
Obraz udało się uzyskać dzięki kamerze multispektralnej Ralph, która znajduje się na pokładzie sondy. Ralph wykonuje fotografie w świetle widzialnym i w bliskiej podczerwieni. Dzięki temu można tworzyć zarówno panchromatyczne, jak i kolorowe mapy powierzchni badanych ciał.
Pluton i jego Księżyc
Na czarnym tle przestrzeni międzygwiezdnej w naturalnych barwach sfotografowane zostały dwa obiekty. Ten większy to Pluton. Ze zdjęcia wynika, że jego powierzchnia jest w jasnych odcieniach czerwieni. Mniejszym obiektem, który znajduje się na lewo od Plutona, jest jego największy księżyc - Charon. Naukowcy już zapowiedzieli, że w najbliższej przyszłości zdobędą kolejne zdjęcia karłowatej planety.
Kulminacja projektu coraz bliżej
Sonda kosmiczna, która wykonała zdjęcie Plutona, zbliża się do niego w ramach projektu Nowe Horyzonty. Obiekty dzieli obecnie około 115 mln km. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem sonda znajdzie się najbliżej tej karłowatej planety w połowie lipca 2015 roku. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę Plutona, ale jedynie przeleci obok niego w bezpiecznej odległości. Celem misji jest zebranie materiałów, dzięki którym uda się wykonać dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić ich budowę oraz zbadać atmosferę planety karłowatej.
Ponad 20 lat bez towarzystwa
W okolice Plutona dotarła już jedna sonda - Voyager 2. Miało to miejsce pod koniec lat 80. Voyager 2 oddala się od Słońca z prędkością 15,396 km/s (czyli 55 425 km/h) w kierunku gwiazdozbioru Lunety. 1 stycznia 2015 roku Voyager 2 znajdował się w odległości ponad 15 978 000 000 km od Słońca. Średnia odległość Plutona od Słońca wynosi 5 900 000 000 km.
Autor: AD/kt / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA